Няма нищо по-субективно от мерилото за красота.
Едни харесват пищни блондинки, други си падат по източени брюнетки... едни въздишат по високи, за други пък най-важно е стройното тяло. И въпреки това, през дългата история на човешката цивилизация, са се оформили някои стереотипи, които можем да считаме за „универсални измерители на човешката привлекателност“.
Колкото и да са субективни в своя вкус, хората винаги ще категоризират образа на гръцкия бог Аполон като „хубав“, а този на нотрдамския Квазимодо като „непривлекателен“ (независимо от красивата му душа).
Да, щастливци са тези с красива външност. А сега се оказа, че са още по-големи щастливци, защото на всичкото отгоре са и по-умни.
Специалисти от Лондонската школа по икономика са стигнали до фундаментално откритие, че красивите хора, въпреки разпространения стереотип, притежават по-висок коефициент на интелигентност, отколкото не дотам симпатичните мъже и жени.
След многогодишни наблюдения учените са установили, че хората с привлекателна външност постигат по-големи успехи в учението, в професията и в крайна сметка в живота като цяло.
Според авторите на изследването IQ на привлекателния британец е с 13,6 процента по-висок от средния показател за страната, а коефициентът на интелектуалното развитие на симпатичните британки - с 11,4 пункта надхвърля този на повечето им сънароднички.
Изследователите са склонни да обясняват този феномен с факта, че красивите и умни хора се привличат взаимно, а децата им наследяват не само физическата красота на своите родители,
но и влечението към интелектуално развитие, а също способността да се учат по-добре.
Наблюденията на британските специалисти са потвърдени от подобни изследвания, извършени в САЩ.
Изводите на аналитиците от Лондонската школа по икономика, в частност, се базират върху наблюдения на 17 419 души, родени във Великобритания в продължение на една от седмиците на месец март през 1958 г.
Оттогава учените непрекъснато следят развитието на тези хора и редовно правят с тях тестове.
Подобните изследвания в САЩ са извършени с 35 000 души.