От малка не съм се сещала да опитам да подредя кубчето на Рубик, не че това е толкова лесно, но ей така в името на няколко минути главоблъсканица вместо традиционната кръстословица или кафе паузата.
Никога не съм успявала да го наредя, така че всички страни да бъдат в един цвят и донякъде това е загадка, чиято невъзможност винаги ми е изглеждала много вълшебна.
Изобщо не искам да гледам математически на кубчето, предпочитам да не изчислявам формули в главата си, а просто да се опитам да поиграя с въображението си.
Сетих се за това онзи ден, когато в метрото видях някой да върти кубчето на Рубик много бързо и припряно между пръстите си, докато чака да слезе на своята спирка.
Не спрях да се взирам в него, сякаш очаквах някой фокусник да завърши номера си.
Подобни изобретения имат особен чар, защото предизвикват човек да мисли, да се почесва по главата и да цъка с език – нещо толкова малко, което да те занимава цял ден.
Какво знаем за куба на Рубик:
Магическият куб се появява през 1974 г., а неговият създател е унгарец на име Ерньо Рубик – скулптор и професор по архитектура..
През 1982 г.се организира първото в света състезание по нареждане на куба на Рубик.
Следващото ще бъде в Банкок, Тайланд между 14-16 октомври 2011 г.
Швейцарското дуо архитекти Жак Херцог и Пиер дьо Морьон са вдъхновени именно от формата на куба на Рубик, когато решават да построят небостъргач от стъкло и стомана на 57 етажа в Ню Йорк, Манхатън.
Небостъргачът е замислен като кула от къщи, наредени една върху друга под различен ъгъл, извисяващи се високо в небето.
През 2009 г пък се появява нов вариант на магическия куб с името „Рубик 360“, който има кръгла форма с 6 разноцветни топчета вътре, които трябва да бъдат изкарани навън през друга сфера, която се намира от вътрешната страна.
И да знаете, разлепването на цветните лепенки и обратното им залепване в правилен ред не се брои за подреждане на кубчето.
Още по темата: