Симетрията.
Подобно на съвършенството, всеки човек се стреми към нея.
Симетрията във външността може да бъде постигната чрез острото хирургическо ножче, а в живота често я наричаме "баланс" и я преследваме така, както преследваме щастието, хармонията, синхрона.
Но както всички сме забелязали, симетричното, в чисто естетическите му качества, невинаги се счита за красиво или интересно.
В модния свят открай време се търси сензационното и нетипичното, а красотата отдавна не е това, което беше.
Всъщност, не само в модата, а в поп-културата като цяло.
Идеята за симетрията, сама по себе си, е достатъчно странна. Както всички отлично знаем, двете половини на лицето никога не са напълно еднакви и в тази връзка симетрията е практически непостижима и дори несъществуваща в реалния физически свят.
В един друг свят - този на дигиталната фотография, всичко е възможно и както вече се досещате, това се отнася с пълна сила за симетрията.
Фотографът Джулиан Фолкенщайн (Julian Volkenstein) е автор на един чуден проект, който търси, изследва и открива симетрията в няколко реални човешки лица и дава любопитен принос на физиогномиката.
"Съществува един мит, според някои цяла наука, която предполага, че хората с по-симетрични лица са по-атрактивни. Ако си създаден напълно симетричен, ще считаш ли себе си за по-красив, по-малко красив, или за просто странен?
Всъщност, ти ли си това? Имаш ли по-добра страна/половина? Какво още може да се открие за доминирането на лявата или дясната половина на мозъка?
Това е серия от фото-портрети, завършена през 2010 година. Обектите са специално подбрани, заради характерните им черти на лицето. Всички са заснети по един и същ начин, без да изразяват емоции..."
И двата образа са "фотошопирани", като при снимката отляво огледално е наложена лявата половина на лицето, а при десния кадър - дясната. За съжаление, реалният портрет не е показан.
Работата на фотографа обаче не се ограничава само в рамките на горестоящия в галерията проект. На страницата echoism.org можеш да поиграеш със собствената си самоличност, като си направиш автопортрет с мобилния си телефон и експериментираш с него.
Резултатът? Един напълно различен човек...