IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

За цветовете и хората

4 юли 2011 08 00

Любопитни факти за психологическото въздействие на цветовете върху нас

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Автор: Камбер, info@tialoto.bg

Цветовете са неизменна част от нашия бит. Всички знаем, че хората, които избират ярка дреха, например, са уверени в себе си. Сънувате ли цветен сън, значи ви очаква нещо хубаво.

Взаимовръзката между възприятието на цветовете и слуха са доказани научно.

Явлението се нарича синестезия (от гръцки syn, „заедно" и aishesis, „усещане"), което означава смесено възприятие. Това е когато едно сетивно възприятие или идейна представа предизвиква в съзнанието друга представа, която не е стимулирана. Чудесен пример за това са случаите, в които съзнанието „облича" музиката в цветове и форми.

А, означава ли това, че с помощта на различни цветове може да се влияе на жизнените процеси?

Да, и точно за това ще обсъдим, но не под формата на скучни статии, а чрез интересни цифри и любопитни факти.

95% от хората разтварят ръце в страни, когато са осветени с червена светлина (те са със затворени очи).

Снимка: Arts in Miami

Симпатични учени то университета в Минесота са доказали, че цветовете въздействат върху сърдечния ритъм, в частност на дишането и тонуса на мускулите.

Ако човек със затворени очи бъде осветен с червена светлина, той се стреми да разпери ръце встрани, а при осветяване със синя светлина ги прибира заедно. Възбуждащият от червения цвят се оказва много по-голям от този от синия.

3,5 килограма за 2 месеца са смъкнали доброволците, обядвали в кухня с преобладаващ сиво-розов цвят.

Немските учени Ханс Фрилинг и Кър Ауер са проучили влиянието на цвета на кухненската мебелировка върху апетита на група от 118 доброволци. Оказало се, че съчетанието между сиво и розово убива апетита и дори в някои случаи буди отвращение. За сметка на това, оранжевият цвят, дори напротив, стимулира апетита на участващите. Така че, внимавайте на какъв цвят се спирате, когато си правите нова кухня.

57% от катастрофиралите автомобили са с тъмен цвят.

Изследователи от университета в Детройт са доказали, че съществува пряка зависимост между безопасността по пътищата и цвета на автомобила. За най-опасни водачи се считат, тези които притежават черен, тъмно сив или зелен автомобил. А най-нисък риск да предизвикат катастрофа, са машините боядисани в металик.

67% от запитаните считат черното за „най-респектиращия" цвят.Не е чудно, че опаковката на всички стоки, които претендират да са „луксозни", са именно в този цвят.

Снимка: Arts in Miami

26% от запитаните са посочили оранжевото като „най-евтино" изглеждащия цвят. Любопитно е, че второ място е заело жълтото, което дизайнерите оценяват като най-подходящото за младежка или мъжка реклама.

Полови особености или свързан ли е избора на цвят с половете?

Отначало е мрак, после отиваме в светлината, а там ни очакват милиони цветове. Родителите ни носят увити в розово или синьо одеалце. А след това започваме да си харесваме цветове – ако сте от мъжки пол и случайно ви допада розовото, тогава възгледите на приятелите за вашата полова ориентация могат рязко да се променят. И после иди и разправяй, че полът и цветовете не са свързани пряко един с друг.

По същество всеки има определен „сценарий" на поведение, който в обществото е възприет като „женски" или „мъжки" тип на поведение.

Например, професията на пилот от военновъздушните сили се счита за изключително мъжкарска професия (тук дамите да си представят как Том Круз върви на забавен каданс в Top Gun). A учителка в детската градина или художествената гимнастичка си е изключително и ултраексклузивно женско занимание.

Такава е ситуацията и при спектъра с цветовете – и интериора, предметите и дрехите, които ни обкръжават, има традиционно „мъжки" и „женски" цветове – тъмните или тъмносините автомобили са предпочитани от мъжете, а девойките най-вероятно ще се прехласнат по някоя жълта или червена кола.

Снимка: Arts in Miami

Учените отдавна се опитват да разберат доколко нашите стереотипи, свързани с цветовете, са психически обосновани. Интерес имат и всички търговски фирми, които искат да си пласират продуктите.

Ето защо са проведени редица фундаментални изследвания, посветени на цветовъзприятието (егати яката дума) на половете още през 60-те години на миналия век.

В едно от последните подобни, са участвали хиляди хора от 22 страни по света. Те са били поставяни в специални тъмни стаи пред компютърни монитори.

Участващите е трябвало да отговарят на въпроси за цветовете, които са им били показвани да избират кой оттенък на даден цвят е хубав и кой грозен, кой цвят е най-приятен и кой изглежда отблъскващо.

В резултат е установено, че синият цвят е предпочитан от 57% от мъжете и 35% от жените. 23% процента от дамите с посочили тъмно синьото като предпочитан нюанс, а мъжете нямат нито един процент с такова предпочитание.

Снимка: Arts in Miami

Интересно е, че и двата пола харесват еднакво зеления цвят – 14%. Червеното е любимо на 9% от жените и 7% от мъжете.

Навярно сте изненадани, че черното и бялото ги няма в челната десятка? Едва 9% от мъжете и 6% от жените са посочили, че харесват черното, на бялото се пада още по-малка част – 2% от мъжете и 1% от жените.

Оранжевото допада еднакво и на двата пола – 5%. Останалите проценти се разпределят между сивото, жълтото, бордото и оранжевото.

Следва продължение...

Автор - снимка

КоментариКоментари