Краят на годината наближава. Изниза се, или предстои да се наниже на връвта на живота, още един рожден ден. Освен с веселбите, напиванията и празненствата на градския площад, последните дни от годината често стават носители на нещо друго, не толкова весело (но способно да ви докара до нетрезво състояние).
Носталгия, съжаления, пропуснати възможности, деградивно поведение и т.н. Всъщност, каквото и име да сложиш на "нещото", което започва да те гризе в момента на раздяла с изминалата година, няма особено значение. Обикновено е от всичко по малко.
Какво да направите, за да извлечете полза от това "нещо"?
Съветът, който съм на път да ви дам, едва ли ще ви изненада толкова много. А и вероятно вие самите сте стигали сами до него, или дори сте го изпълнявали в някакъв етап от живота си.
Важно е, наистина много важно, в края на всяка година да си правите равносметка. Не да мислите за нея като за нещо абстрактно и ненужно, а наистина да седнете и да я направите. С лист и химикал в ръка, на спокойствие, с чаша чай (от ройбос) до вас.
Какъв е смисълът на равносметките? Конструктивни са.
Можете да видите в какво, за период от една година, ви е провървяло, не ви е провървяло или за какво изобщо не ви е останало време. Да си припомните какви планове сте имали преди да навлезете в 2011-та и кои от тях сте превърнали в реалност. И кои планове са си останали просто планове, забутани някъде в паметта.
Равносметката трябва да включва всичко - личните ви взаимоотношения, семейството, връзката (или липсата на такава), професионалните успехи или неуспехи, мечтите, разочарованията... Каквото и да подхванете от битието си, в равносметката то трябва да бъде разгледано от двете му страни, за да бъдете обективни и честни спрямо себе си и другите, засегнати в равносметката.
Към края й задължително трябва да опишете бъдещите си планове и мечти, или да пренесете тези, за които не ви е останало време, в 2012-та. След като сте готови, в никакъв случай не я прибирайте в някой шкаф. Сложете я на видно за вас самите място. Обръщайте се към нея, когато не ви върви.
Оставете редове и за редакции. Равносметката от изминалата година може да се превърне в поле за действие на идната.
Много важно е да не гледате на нея като на нещо лошо, което да ви депресира и потиска. Точно обратното: колкото важно е да планирате работния си ден и да правите "оперативки" с колегите си, толкова важно е да планирате бъдещето си и да разговаряте сами със себе си.
Не теглете черта (всъщност - теглете, но само за изминалата година) и не драматизирайте. Поучете се от себе си. Мислете градивно.