Ето, че и домакините могат да си вземат почивка днес, защото на празника не се пере, шие и готви. На този ден православната християнска църква отбелязва свещеното зачатие на Св. Анна, потомка на най-известния Ааронов род и майка на Дева Мария. Народът ни назовава празника "Анино" или "Янино зачатие".
Самото название па празника предопределя множество магически действия, свързани с вярата за зачеването на нещо ново - "нова година, нов късмет". В цяла Западна България стопаните следят полеза, сиреч първия гостенин. Ако е мъж, вярват, че през годината ще се раждат повече мъжки животни. Ако има благ нрав, годината ще е здрава и плодовита. Често на този ден по къщите тръгват малки момиченца - "полазници". Домакините ги посрещат с радост и с надежда, че през годината ще плодят повече женски животни.
На този ден отново се възраждат мистични обреди и тълкувания. В нощта срещу празника девойките в предбрачна възраст се събират в една къща и символично засяват зърна в пълно с вода гърне. Често пускат в гърнето вишневи и ябълкови клонки. Ако до Нова година зърната покълнат и клонките се разлистят, момите вярват в своето скорошно задомяване.
Тъй като според традиционното народно убеждение нощта срещу празника на Св. Анна е най-дългата астрономическа нощ в годината (на 22 декември по стар стил), то светицата се осмисля на битово равнище като покровителка на магьосниците и вещиците, за които нощта е най-благоприятното време за действие.
По традиция днес не се върши домакинска работа, особено от булките или бременните жени!