Забелязали ли сте, че много хора, за да изглеждат по-убедителни, когато говорят пред аудитория, прокрадват в речта си по някоя, макар и лека ругатня.
Това може да се обясни с факта, че липсата на страст в една реч, може да бъде фатална за нашия опит да убедим другите в наша гледна точка. Дори, да е изложил всичките си неопровержими аргументи, когато говорещият звучи монотонно, другите сякаш не му вярват.
Един, леко нетрадиционен, начин да звучите по-убедително, когато говорите пред повече хора, е да използвате за колорит леки ругатни. Все пак трябва да внимавате с количеството им, за да не се изложите на риск от загуба на доверието на аудиторията.
За да видят дали една ругатня може да помогне за промяна на отношението на аудиторията, двама изследователи са разделили 88 участника в три групи, на които изнесли почти еднакви речи, като единствената разлика между тях била, че в началото на едната реч имала лека псувня, например: "Намаляване на срока за обучение е не само страхотна идея, но и дявол да го вземе, най-разумното решение за всички страни."
Във втората реч ругатнята присъствала два пъти, а в третата – нито веднъж. След края на експеримента били измерени нагласите на участниците и по-точно как са се повлияли от речите.
Оказало се, че изразът "По дяволите" е завишил вниманието на публиката, както и нейното ниво на убеденост от твърденията в речта. От друга страна, вметнатата част не засегнала доверието на публиката към говорещия.
Изглежда една лека ругатня може да бъде полезна, дори по време на лекция в университет, защото събужда вниманието на публиката и освен това тезата ви изглежда по-искрена и човешка.