Въпреки че през 1953 година учените Джеймс Уотсън и Франсис Крик работят в тандем по двойноспиралния модел на молекулата на ДНК, известен и до днес, те вероятно са щели да направят откритието много по-бързо, ако всеки от тях беше работил сам.
Ново изследване доказва, че хората решават по-добре трудни задачи и творчески въпроси, кагото се осланят само на собственото си мнение, а не по време на дискусия с друг човек.
Тоест хората са по-добри в решаването на проблемите си, когато се вслушват в собствените си мисли, а не когато дискутират проблема с друг.
Според учените, когато хората участват в групови решения, онези от тях, които предлагат правилния отговор, могат лесно да бъдат „заглушени" от по-уверен участник в дискусията, който да ги обърка и дори да ги подведе.
Резултатите показват, че старата поговорка "много баби – хилаво дете" е доста по-точна от другата: "две глави мислят по-добре от една".
Въпросното проучване е дело на проф. Ашер Корят от университета в Хайфа, Израел. Той анкетирал участниците със серия от въпроси, за да определи колко често отговорите им са правилни, в зависимост дали работят сами или по двойки.
Професорът установил, че груповите решения са добри, само когато верният отговор е най-логичен и очевиден. Но на по-трудните въпроси, двойката участници била склонна да дава погрешни отговори.
Моделът се повторил и когато изследователят питал сравнително лесни въпроси, като например, "Коя е столицата на Австралия?".
Резултатите показали, че хората, които са сигурни в своя собствен отговор отговарят правилно в анкетата, само когато работят сами, а когато работят по двойки те се доверяват на лицето с по-висок авторитет и разчитат, че неговият отговор е верен.
В проучването са участвали 38 души, които са работили първо индивидуално, а после и по двойки. Резултатите са публикувани в списание "Сайънс".