Учените откриха защо измамниците се чувстват щастливи, когато нарушават правилата. Екипи от университета във Вашингтон, от лондонския Бизнес колеж и от университета в Пенсилвания провели серия експерименти, за да установят как измамниците оценяват собствените си действия.
Те получават естествено удоволствие, стимулирано от мозъка, когато успешно "заблудят противника". Това обяснява защо някой хора се забъркват във финансови машинации и измами, независимо от това, че са състоятелни.
Проучванията установили, че повечето мошеници оценяват действията си в позитивна светлина и не виждат нищо нередно в деянието си. По време на тестовете, водени от Никол Руди от университета във Вашингтон, доброволци били запитани как биха се чувствали, ако направят някоя измама. След това те отново били интервюирани и проверени как се чувстват, след като наистина са я извършили по време на експериментите.
Повечето от участниците заявили, че биха се чувствали неловко, ако трябва да извършат някакво мошеничество. Но след това повечето от съгрешилите се оказали доволни от действията си. В мнозинството от случаите измамниците се имали за по-значими от жертвите си.
Експериментите показали, че тръпката от успешната измама взима превес над негативните чувства, свързани с аморалното поведение. Ето защо някой хора са готови да кривнат от правия път дори за малки суми пари. А тези, които кривнат си остават мошеници за цял живот.