IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Имате ли саморазрушително поведение

15 август 2012 10 00

Има седем знака, които ще ви помогнат да разберете

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Самокритиката е хубаво нещо, стига да е в граници. Има хора, които са прекалено критични към себе си и вечно неудовлетворени от уменията си, от знанията си и от нещата, които правят.

Дали сте от балансираните хора, които знаят кога и до каква степен да са самокритични или пък сте прекалено строги със себе си? Прочетете кои са седемте знака, които показват, че трябва да си дадете почивка от самите себе си.

1. Вие сте най-големият си критик

Дали става въпрос за нещо объркано в работата или дори за правописна грешка във Facebook, вие не спирате да се обвинявате и да се ядосвате на себе си. От нещо минимално сте способни да направите голям проблем и то на самите себе си. Следващият път просто се въздръжте от подобно саморазрушително поведение и си кажете, че сте човек като всички останали и ви е позволено да грешите.

2. Моят начин или грешният начин

Понякога има повече от един начин да направите нещо. Или повече от един правилен избор. Ако сте от перфекционистите и държите нещата да се случват само, както вие сте казали, когато това не се получава, ще се почувствате гневни и неудовлетворени. Не си го причинявайте, а просто бъдете отворени за повече възможности.

3. Прекалена обсебеност

Ако сте прекалено обсебени от себе си, това със сигурност ви прави и самокритични. Ако сте обсебени от идеята вие да сте първи във всичко, то когато това не се получава, стоварвате цялата вина върху себе си.

4. Черно и бяло

Ако гледате нещата само като черни и бели и ви се губи сивата зона, това е още един знак, че сте прекалено критични към себе си. Животът не винаги върви по начина, по който ви се иска, но това не е причина да обвинявате за всичко себе си. За по-голямата част от нещата, които ни се случват, сме отговорни ние, но има фактори, върху които нямаме контрол.

5. Факторът страх

Ако постоянно се притеснявате да не грешите или да не объркате нещо, това напряга единствено вас самите. Отпуснете се, не може цял живот да живеете в напрежение, че нещо може да се обърка. То със сигурност ще се обърка и не само едно. Просто това е животът.

6. Непрекъснато планирате и изчислявате

Прекарвате прекалено много време, размишлявайки над това какво сте могли да направите по различен начин и как е трябвало да постъпите по-добре. Това е сигурен знак, че имате саморазрушително поведение. Постоянно прехвърляте различни събития и случки в ума си и разигравате различни сценарии за всяка реакция. Опитайте се да намалите времето за подобни размисли драстично, сведете го само до това да си вземете поука и евентуално следващия път да имате план Б.

7. Никога не сте достатъчно добри

Никога не се смятате за достатъчно добри, независимо от това как ви оценяват и какво ви казват другите. Ако прекарвате допълнително часове, за да подобрите някоя служебна задача, когато всички други от екипа са на мнение, че всичко е на ниво, то вие имате проблем. Починете си, наистина и буквално.

Ако сте познали себе си в някои от признаците, значи имате върху какво да работите. Опитайте се да превърнете самокритиката си в градивна, защото единственото, което постигате в момента, е да понижавате самочувствието си и да се чувствате неудовлетворени от себе си.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари