Когато сме деца, без да се замисляме защо, просто усещаме, че трябва да имаме приятели. Някои дори си измислят въображаеми приятели, а други приемат домашните си любимци за такива.
С годините необходимостта от приятели не намалява, а напротив. Особено силно тя е изразена през тинейджърските години, когато единствените хора, с които имаме общ език, са именно приятелите.
По-късно, когато пораснем и намерим своята собствена идентичност, вече знаем най-добре от какви приятели се нуждаем. Макар че именно приятелите са важен фактор при формирането на всеки от нас като личност.
Приятелите са тези, които остават до нас, когато любимият човек си тръгне. Приятелите са хората, които ни изслушват, подкрепят, с които се забавляваме и с които изживяваме едни от най-хубавите моменти в живота си.
Какво са приятелите?
Приятелите са хората, които ни харесват, независимо от грешките ни и хората, които никога не ни спестяват истината. Приятелите подкрепят решенията ни и ни спират, когато сме на път да направим грешка. Те се смеят с нас и скърбят с нас. Те са наши спътници и споделят нашите интереси. Те са хората, пред които не се страхуваме да изречем най-големите си страхове или хората, на които може да споделим най-големите си тайни.
Брой приятели
Не е нужно да са много. Както се казва – важно е качеството, не количеството. Понякога само един истински приятел е всичко, от което имаме нужда. От друга страна може да бъдете част от група добри приятели.
Как ви помагат приятелите?
Приятелите могат да се определят като „подкрепящата система“ на всеки човек. Вие може да разчитате на тях и да се чувствате в безопасност в компанията им. Вие си принадлежите.
По време на конфликт, военнопленници трябвало да съставят списък с нещата, които им помагат да живеят. На първо място те поставили подкрепата на приятелите си, защото заедно с тях те споделяли волята си за живот и виждали позитивното в положението си.
Според доктор Памела Пийк, професор по медицина в Университета на Мериленд, приятелите могат да укрепят имунната система на човек. Това се дължи най-вече на емоционалната стабилност, която ни дават. Приятелствата ни карат да се чувстваме важни и пълноценни хора.
Приятелите могат да помагат не само със съвети, но и с практическа помощ. Те могат да ни помогнат с домакинските задължения или при пренасянето в новото жилище.
Приятелите и стреса
Приятелите помагат също така за намаляване на стреса. Не само, че ни изслушват, когато имаме нужда, но те ни отдалечават от негативните емоции. С излизане или някакво друго занимание с приятели, лесно може да забравим за проблемите, които ни натоварват и стресират.
Различията между половете
Скорошно изследване на Пенсилванския държавен университет потвърди всеобщата истина за мъжките и женските приятелства. Мъжете не търсят толкова голяма емоционална близост и са по-склонни да участват в силно конкурентен спорт с другите мъже. От своя страна жените търсят съчувствие, разбиране и много по-голяма емоционална близост.
Независимо от пола, приятелите помагат за понижаване нивото на кръвното налягане и на холестерола. Резултатите от изследване на медицинските сестри в Harvard Medical School показват, че ако жените нямат приятели, това е толкова вредно за тяхното здраве, както затлъстяване и пушенето.
Всъщност приятелствата могат да ни помогнат да живеем по-дълго и по-щастливо.