Всеки човек търси щастието, било то в емоциите, хората или нещата, които ще го направят щастлив. Запитва ли ли сте се някога обаче доколко сте щастливи и защо? Това е въпрос, който всеки човек е добре да си зададе, за да направи равносметка на живота си, да оцени това, което има и да разбере какво още не му достига.
След диплома по магистърска степен по психология и години работа със стотици хора, психологът Джордж Бурнс успява да изведе на преден план десет стратегии на щастието:
1. Изградете силна социална структура
Щастливите хора остават свързани със своите семейства, приятели, съседи и общности. Тези връзки действат като буфер за депресията и изграждат силни и смислени отношения. Депресията се разпространява все повече в последите 50-75 години. Световната здравна организация прогнозира, че през 2020 година именно депресията ще бъде втората водеща причина за смъртност в света.
2. Ангажирайте се с дейности, които отговарят на вашите силни страни, ценности и начин на живот
Както казахме, няма единен шаблон за щастие, който да отговаря за всички хора. Представете си щастието като фитнес тренировка – както се нуждаете от индивидуална комбинация от упражнения, която е най-подходяща за вас, така се нуждаете и от индивидуални цели, за да бъдете щастливи. Добри стратегии винаги са да изразявате благодарност и да бъдете ангажирани с приятни за вас неща.
3. Бъдете благодарни
Благодарността е като лечебна отвара за тялото. Тя ви помага да се справите с травма или моменти на стрес, повишава самочувствието и самооценката ви. Благодарността ви помага да осъзнаете колко много сте постигнали и често премахва негативните емоции.
4. Имайте оптимистичен стил на мислене
Песимистичното мислене се заражда в главата на щастливите хора само по три начина. Първо те фокусират своето време и енергия, когато имат контрол над ситуацията. Щастливците знаят кога трябва да продължат напред, ако нещо не се получава, както те искат и не е по силите им да го променят. Второ щастливите хора знаят, че „и това ще мине“. Те знаят, че понякога може да загубят, но това няма да е вечно. И трето щастливците не позволяват неприятностите от една област на живота им да се пренесат и отразят на някоя друга.
5. Правете добрини
Щастливите хора са като доброволци, те помагат на другите хора без да очакват награда за това. Изследвания показват връзка между доброволческото поведение и благополучието, здравето и дълголетието на човек. Добрите дела ви помагат да се чувствате полезни и щастливи, а положителните емоции повишават психическата и физическата устойчивост. Не забравяйте и факта, че, когато вършите добро, правите и други хора щастливи.
6. Знайте, че материалното богатство е само една малка част от уравнението
Щастливите хора имат реалистична гледна точка за това колко радост ще им донесат материалните притежания. Днес, с развитието на технологиите, човек става все по-зависим и задуващ за нови материални придобивки - айпад, смартфон, плазмен телевизор, лаптоп, бърза кола, както и високи доходи, с които да може да си ги позволи. Някои хора определят материализма като повод за нещастие, отколкото обратното.
7. Развийте здравословни стратегии за справяне
И щастливите хора се сблъскват със стресови и неприятни житейски ситуации, но са разработили свои собствени стратегии за справяне в подобни моменти. Има пет фактора или така наречените области на растеж след травмиращо събитие: подновяване благодарността към живота, вглеждане в нови житейски посоки, увеличаване на вътрешната сила, установяване по-добри взаимоотношения с останалите хора и духовно израстване. Щастливите хора умеят да видят доброто дори в трудни времена.
8. Фокусирайте се върху здравето
Щастливците се грижат както за ума, така и за тялото си и успяват да овладяват стреса. Фокусирайте се върху вашето здраве, дори това да не означава да правите само физически упражнения. Щастливите хора се усмихват и носят със себе си оптимален заряд на добра енергия и ентусиазъм.
9. Култивирайте духовните си емоции
Според психолога Соня Любомирски религиозните хора са по-щастливи, по-здрави и се възстановяват по-бързо от травма в сравнение с нерелигиозните хора. Духовните емоции са от съществено значение за психологическото богатство и щастие.
10. Намерете своята посока
Стремежът към значими цели е една от най-важните стратегии, които щастливите хора използват. Намерете своята мечта или мечти, впрегнете всичките си сили и енергия, за да я постигнете. Щастливите хора живеят по начин, който не противоречи с ценностите им.