Какво се разбира под „грубо поведение“ варира от култура до култура и от епоха до епоха. „Плюенето“ в публичното пространство не се счита за грубо в продължение на векове, докато през 19-ти век порядките не се сменят. През този век например, само омъжените жени имали правото да се здрависват с мъжете. Погледнато през призмата на днешното време, подобно поведение би се приело като изключително дискриминационно.
Много хора отчитат като сериозен проблем зачестилите случаи на грубо поведение и обвиняват социалните мрежи за този факт. Въпросът обаче не е само в грубото отношение онлайн. Вярно е, че думите лице в лице се приемат по-трудно, но думите, скрити зад анонимно име също не могат да се игнорират с лека ръка. Може да се каже, че анонимността в интернет изважда на показ лошото у хората, заедно с техните комплекси.
Така наречената форма за коментиране дава свобода на всички хора. Най-изявени са така наречените „хейтъри“, които целенасочено пишат гневни и негативни коментари. Много хора виждат онлайн пространството като безплатна арена, където необезпокоявани могат да изкажат своето мнение по всеки един въпрос. Голяма част от тези личности обаче, не биха посмели да говорят по този начин на глас или на някой човек, който познават лично.
Истинският въпрос е стават ли хората по-груби и в реалността? Има ли опасност поведението в интернет да се пренесе и в преките разговори? Известно е, че виртуалното пространство причинява редица последици върху живота на хората. Не са един или два случаите, когато близки отношения се развалят заради негативен текст или мнение, изказано в интернет.
Проучване на Джоузеф Грени показва, че 76% от потребителите на социалните мрежи (предимно Facebook) са имали или са ставали свидетели на сблъсъци онлайн. 19% от анкетираните съобщават, че са ограничили общуването си с някого заради спречкване в интернет. Няма съмнение, че по-агресивното поведение онлайн притъпява чувствителността на хората за това кое е учтиво и кое е грубо.
Повечето хора са твърде заети да гледат нещо в телефона си, за да кажат „здравей“ на съсед, с който се разминават във входа. Истината е, че Facebook предизвика бум в себеизтъкването, след като се превърна в „другата реалност“. Хората там смятат, че светът се върти около тях и че тяхното мнение е най-правилното от всички други. За радост или не, развитието на технологиите не може да бъде спряно. Затова хората трябва да преосмислят поведението си в интернет, защото връзката между него и действителността все повече се размива. Следователно – каквото посадите в онлайн пространството – това ще пожънете в реалния живот.