IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как усещането за щастие се променя с възрастта

18 юли 2013 11 00

... и как значението на думата „щастлив" еволюира бавно с времето

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Един 40-годишен човек може да е напълно щастлив да прекарва съботните си вечери у дома по анцуг, гледайки хубав филм по телевизията или играейки настолна игра със своето дете.

Този начин за прекарване на съботната вечер буквално би ужасил някой 20-годишен младеж. Ако 40-годишният се замисли повече и се сети, как е прекарвал уикендите си, когато е бил на 20, сигурно би се зачудил: „Какво се случи с мен? Защо се промених толкова?".

Много хора на средна възраст, поглеждайки назад към по-младото си Аз, осъзнават колко много са се променили вкусовете и представите им за приятно прекарване.

Отговорът, разбира се, се крие във възрастта. За повечето хора значението на думата „щастлив" еволюира бавно с времето. С годините щастието се отдалечава все повече от бурните купони и щурите забави, от енергичния живот и от нуждата от повече социални контакти. Постепенно хората започват да ценят времето, прекарано извън града, на по-тихо и релаксиращо място, чувстват се добре да се събират с близките си у дома, а не по заведенията и т.н.

Това не прави хората на средна възраст по-малко щастливи от младите. Просто разбирането им за щастие е различно. Социалните психолози описват тази промяна като резултат на постепенното преминаване от повишена мотивация (когато все още набелязваме и преследваме целите си) в предпазна мотивация (когато искаме постигнатите неща в живота ни да вървят гладко).

Изследователите от Северозападния Университет по психология в САЩ отбелязват, че младостта е период за фокусиране върху надеждите за бъдещето – какво искате да постигнете, какво е нужно да направите по пътя си и т.н. По това време хората се мислят за безсмъртни и имат изобилие от мотивация.

С напредването на възрастта, илюзиите за безсмъртието изчезват. Човек вече има ипотека зад гърба си, семейство и деца, които трябва да издържа и да отглежда, и като цяло е натрупал опит, дори и горчив. В подобна ситуация индивидът започва да се чувства по-уязвим и по-бдителен, но не по-малко щастлив.

В едно ново изследване психолозите Кейси Моглинер, Сепандар Камвар и Дженифър Аакер са търсили доказателства как чувството на щастие се променя с възрастта, като са анализирали дванадесет милиона лични блогове. Те били заинтересовани да видят какви емоции споменават блогърите, когато са се описвали като щастливи.

Те открили, че по-младите блогъри се възприемали за щастливи, когато се чувствали развълнувани или въодушевени, когато ги очаквали бъдещи радости – намиране на любов, започване на работа, преместване в нов град...

По-възрастните блогъри били по-склонни да описват щастливите си моменти, когато се чувстват спокойни или облекчени – от финансова стабилност, защото членовете на семейството им са здрави и доволни, когато се чувстват спокойни и т.н. Този вид щастие е по-малко свързан с това, което предстои на човек и повече със задържане на добрите обстоятелства в живота му към момента.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Никодим ( преди 11 години )
За такива проучвания се вземат извадки от много голям брой възможни.Това не значи ,че са прочели и анализирали всичко но просто са постъпили статистически.Изводите им са правилни макар ,че за да открият това не е било необходимо толкова голямо изследване освен за да оправдаят парите които са получили като субсидия.Покрай хората които се занимават с истинска наука винаги има и такива които се правят на учени и се занимават с нещо да го наречем ,,около наука "което е особено интересно за всевъзможни медии като материал за запълване на обема и дъвка за ума на посредствено образованите и непретенциозни потребители.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Методи Цветков ( преди 11 години )
Моля да ми обясните ка е възможно това "В едно ново изследване психолозите Кейси Моглинер, Сепандар Камвар и Дженифър Аакер са ........ анализирали дванадесет милиона лични блогове.". Ако приемем, че за анализа на един личен блог са необходими само 30 секунди, то за анализа на 12 милиона блога са необходими 360 милиона секунди или по 180 милиона секунди на човек (те са били двама, нали), Това прави 30 милиона минути, или половин милион часа. Това от своя страна прави 20800 дни - без спане, почивка ядене, без даже една цигара и едно кафе през тия 20800 дни. МОЛЯ, КАЖЕТЕ МИ КАК ТЕЗИ ХОРА СА ПОСТИГНАЛИ БЕЗСМЪРТИЕ ? БОГОВЕ ЛИ СА ?????Или вие си пишете безсмислиците и смятате, че четяшите ви още скачат по дърветата и не се замислят какво четат ? ЗАСРАМЕТЕ СЕ !!!!!!!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар