Нищо „откачено“ няма в тези малки „паузи“ в поведението. Това са просто обикновените и най-вече, безотказни начини за справяне с напрежението.
Ако вашите си начини за успокояване са ви омръзнали, вижте още няколко проверени начина за домашна анти-стрес терапия:
-Запалете няколко свещи, пуснете си лека музика и седнете или легнете удобно. Не мислете за нищо, а се вгледайте в играещите по стената сенки докато дишате и издишате дълбоко. Можете да опитате да направите това точно преди лягане, ще заспите неусетно.
-Пуснете си любимата група от ученическите години- най-вероятно те са единствените, чиито песни знаете наизуст. Усилете максимално и си попейте с цяло гърло, без да се съобразявате с певческите си (не)възможности.
Тук музиката има двойно действие. Пеенето само по себе си помага, а любимите парчета ще ви върнат във времето, когато да се живее не изглеждаше толкова тежка задача.
-Когато ви стане тясно около врата, излезте и потичайте из квартала. Темпото си определете от настроението. Можете да изкарате агресията с бърз спринт, който да ви остави без дъх или да поддържате спокойно темпо докато в главата ви не остане нищо, освен вие и алеята, по която тичате.
-Рисувайте с цветни моливи или оцветете някоя от картинките на децата си. Ако все още нямате деца, можете да „разкрасите“ снимката в някоя статия.
Колкото и инфантилно да ви изглежда това, психолозите са доказали, че рисуването е една от най-добрите анти-стрес терапии при възрастните.
-Обадете се на някой стар приятел и му изплачете мъката си. Ако не искате да надувате ничия глава, пък била тя и на най-добрия ви приятел, опишете проблемите си на лист хартия и после го изгорете. Древните са правели така, защото са вярвали, че така проблемите изчезват.
-Вземете си гореща вана или душ и се поглезете с разни маски, кремове и всички прекрасни процедури, измислени за целта.
И не на последно място- опитайте се да живеете така, че да не ви се налага да прилагате изброените по-горе анти-стрес методи.