IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Вечните истини, които трудно могат да се опишат с думи

14 февруари 2014 16 15

Те трябва да се почувстват със сърцето

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Някога философът Лудвиг Витгенщайн казал: „Границите на моя език са границите на моя свят“. Науката също го подкрепя, защото езикът наистина може да оформи реалността на хората. Въпреки че човек все още не е напълно наясно по какъв начин езикът засяга мисловните му процеси, то със сигурност може да се каже, че думите имат важно значение.

Има безброй начини, по които различните езици отразяват различните гледни точки по света. Ескимосите, например, имат 50 думи за сняг. Някои изследователи предполагат, че езикът може да повлияе върху това по какъв начин човек мисли за предметите от всекидневието.

Популярността на татуировките с китайски йероглифи или арабски букви може да бъде показател за това, че хората имат желание да избягат от ограниченията на своя собствен език. Някои истини също не могат да бъдат описани по един и същи начин на различни езици, просто защото понякога едно нещо може да звучи различно, когато е преведено.

За щастие, когато човек отвори сърцето и ума си, той може да почувства вечните истини. За тях няма езикови препятствия, стига човек да успее да ги приеме. Ето и кои са нещата, които всеки човек трябва да осъзнае:

1. За да бъде човек загрижен, той трябва да бъде състрадателен.

В азиатските езици думите за „ум“ и „сърце“ са едни и същи. Първата стъпка към това да бъдете загрижени, е да бъдете добри към себе си и към околните. Хората трябва да отворят както ума, така и сърцето си, ако искат да се насладят на вътрешната си хармония.

2. Безстрашието е нещо повече от отсъствието на страх.

Абхая е санскритска дума, която означава безстрашие и защита. Терминът предполага, че безстрашието е функция на вярата – когато човек вярва, че е защитен и че накрая нещата ще завършат по добър начин. Изследвания показват, че духовността се свързва с ниски нива на стрес и по-добро функциониране на имунната система. Молитвата от своя страна е свързана с намалена депресия и тревожност.

3. Кризата и възможността са двете страни на една и съща монета.

Китайският йероглиф за „криза“, който съчетава символи на опасност и възможност, сочи към една единствена истина, която човек често забравя: Предизвикателствата и пречките правят хората това, което са и често довеждат до най-големите радости и успехи.

4. Човек трябва да обича себе си, за да обича другите.

Това е истина, която Аристотел отдавна признава. Думата „philia“ е един от трите древни гръцки термини за любов, описани в Никомахова етика. Докато „eros“ означава еротична или романтична любов, а „agape“ се превежда като божествена или безусловна любов, то „philia“ е по-трудна за превод. Терминът може да обозначи връзката, която съществува между приятели, членове на семейството или членове на общността. Но тя има общо най-вече с любовта към самия себе си.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари