IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Предотвратете домашните инциденти

13 ноември 2006 16 07

Няма дете, което поне един път да не се е опитвало да бръкне с отвертка в контакта или да опита спирта на вкус. Вижте как да предотвратите домашните инциденти

Предотвратете домашните инциденти

Няма дете, което поне един път да не се е опитвало да бръкне с отвертка в контакта, защото иска да бъде като тати или пък да залепи ръка на горещата ютия, защото иска да бъде като мама.

Такива инциденти, за съжаление, могат да завършат със сериозни травми, които да остават белег за цял живот - и на родители и на децата.

Хубавото обаче е, че тези опасни ситуации могат да бъдат предотвратени или поне намалени до минимум.

Само трябва да знаете какви са рисковете в зависимост от възрастта и да се опитате да ги предотвратите.

До 3 месеца рисковете са свързани с невнимание на родителите – прекалено гореща вода за къпане или претоплено мляко.

След три месечна възраст, когато малките човечета вече се въртят на всички страни, на дневен ред идват падането от масата за повиване или столчето за хранене, оставане под водата във ваната и поглъщане на разни малки парченца.

След деветмесечна възраст бъркането в контакта и изобщо играта с електоуреди е страшно интересно. Опасност представляват и отворените със замах врати и поглъщането погрешка на хапчетата на баба.

Когато детето ви навърши една годинка, се предполага, че вече ходи свободно и всичко, което е на високо, издава звук или свети е супер интересно. Представете си как изглежда кухнята в очите на вашето дете и не му позволявайте да ви помага. Все още не.

Година по-късно вече трябва да сте качили всички препарати за почистване, алкохола и газта на височина поне метър и половина така, че цветните опаковки да не привличат вниманието на детето. Пиенето на препарати за почистване на пода или за миене на чинии е нещо като хоби в тази възраст.

От четвъртата година нататък, когато велосипедът с три колелета става основно средство за предвижване, се запасете с много лейкопласт, бинт и йод – ще ви трябват.

Ще ви трябва също и много търпение и спокойствие, с които да обяснявате на детето си с какво и защо е опасно това, което си е наумило да направи.

В никакъв случай не прилагайте физическо наказание. То не разбира опасността, а след два шамара ще продължи да не я разбира.

Повтаряйте колкото пъти е необходимо защо не трябва да се прави това или онова и не сменяйте мнението си през ден. Ако му разрешите да си играе с лекарства във ваше присъствие, то ще го направи и когато ви няма, но тогава може да реши и да опита някое от тези страшно привлекателни кръгли бонбончета.

Приберете, скрийте и покрийте всичко, което може да представлява опасност за децата ви – не дръжте отровни течности в бутилки от безалкохолно, не дръжте столовете до прозореца или перваза на балкона, не оставайте детето си само в компанията на включени електрически уреди и т.н.

Последно, но не най-маловажно – не изпадайте в паника. Не можете да контролирате детето си непрекъснато, особено когато поотрасне малко.

От вас се иска да му създадете навици да се пази само, а не да мисли, че мама и тате ще са над главата му винаги.

И моля, не влизайте в ролята на майката, която се обърнала към сина си, който искал да отиде да плува, с думите: Ако се удавиш, ще те накажа.

КоментариКоментари