Работа, работа, работа. Живеем, за да работим. Или поне така ни се струва.
Женската част на човечеството особено е силно неоправдана в това отношение, защото домакинската работа отнема още между 7 и 12 часа на седмица, ако вярваме на последните статистически изследвания.
И понеже това положение никак не се харесва на никой от нас, решихме да ти предложим няколко начина за справяне с положението.
1. Анализирай
Воденето на дневник помага за решаването на много проблеми, за следенето на хранителните навици, за тренировките, за разтоварване от напрежението.
Помага също и да прецениш колко време и за каква работа отделяш. Така ще имаш ясен поглед върху настоящото положение и ще знаеш какви мерки да вземеш.
В продължение на една седмица записвай всичко, което определяш като работа. Дори не е нужно да отделяш специално време за това.
Кратки бележки в телефона също ще свършат работа. Не забравяй домакинските задължения като готвене, миене на чинии и събиране на разпилените по пода дрехи и играчки.
В края на седмицата направи обобщение на бележките и събери семейния съвет, за да разпределите задачите по-правилно.
Всеки член на семейството, според възможностите си, може да допринесе за чистотата и уюта вкъщи, без това да му коства кой знае какви усилия.
А и нали сте екип?! Екипът трябва да работи заедно за постигането на общата цел.
2. Разпределяй
След като вече домакинските задачи са разпределени, идва ред на слагането на ред в професионалните задължения.
Подреждай задачите си по приоритети, в зависимост от сроковете, трудността, важността и т.н. Направи си списък със задачите за деня и го следвай. Позволявай само на истински спешните задачи да променят графика ти.
Постави си изпълними цели и не превръщай извънредната работа в навик. Вредно е за здравето ти, за мотивацията и за настроението ти.
3. Изолирай се
Огледай се около себе си и виж нещата, които те разсейват. Музика, чат, цигара с колегите, телефонни разговори - всичко това "яде" от работното ти време и ти пречи да свършиш в срок.
Изолирай се от външните дразнители и докато не свършиш поредната задача от списъка, не се разсейвай.
След като приключиш, ти разрешаваме да си починеш. Между 10 и 15 минути на всеки час и половина ще ти помогнат да си отпочинеш, да се разсееш, да се разтъпчеш и да вкараш свеж въздух в главата си.
През времето, определено за почивка, прави каквото искаш, но следи часовника внимателно.
Когато времето изтече, се залови за следващата задача, като отново се изолираш.
Ще се изненадаш приятно, когато се озовеш със списък с изпълнени задачи в ръка и един час време до края на работния ден.
4. Почивай си
Не чакай да рухнеш от умора. Има хиляди начини да се разтовариш, изпробвай ги.
И си позволявай понякога, но само понякога, да оставиш днешната работа за утре, когато от това зависи собственото ти здраве.
Не живей, за да работиш
11 януари 2007 10 19С правилно разпределение на времето и задачите ще се окажете с повече свободно време от когато и да е било

Сподели
Коментари


Още от Животът
Коментари
