Днес е 29 февруари – датата, която присъства само във високосна година. Всъщност този термин за пръв път е бил въведен в Римската империя от Юлий Цезар. Продължителността на високосната година е 366 дни – един ден повече от обичайното. Той се прибавя към най-късия месец – февруари.
За една година Земята прави пълен оборот за 365 дни и 6 часа. Съответно за всяка година се прибавят по 6 часа и за четири години става цял ден.
В миналото се е вярвало, че високосната година носи лош късмет и че среброто може да предпази човек от него.
Още в Древен Китай са били убедени, че този благороден метал носи добър късмет, богатство и предотвратява заболявания. Там и до ден днешен за капиталовложение се използват сребърни съдове, кюлчета и монети.
Легенди от цял свят гласят, че монетите не са само вид валута, но и нещо, което може да донесе добър късмет. Те са очевиден символ на просперитет и богатство. Освен това през 1893 година шведският учен Карл Вилхелм фон Нагели доказа, че среброто има антибактериално свойство.
Сребърните монети са се използвали за разваляне на магии от вуду шамани.
Във Великобритания сребърната монета от шест пенса е играла роля в много традиции – и до днес британските булки носят такава в своята обувка в деня на сватбата си, за да имат благоденствие и щастие в брака.
На Балканите е прието вместо златна паричка на шапката на новороденото да се пришива сребърна, а на булките не се дават златни пендари, а „бели“ пари.
Известно е, че президентът на САЩ Теодор Рузвелт е носел древна сребърна монета в джоба си, която е била на почти 2500 години.
Американците имат една сребърна монета „Mercury dime“, за която се счита, че носи изключителен късмет на своя собственик. Този сребърен цент е отсечен във високосните години от 1916 до 1944 г. като се състои от 90% сребро и 10% мед.
Монетата е наречена „Меркурий“ на римския бог, който е защитник на търговията и се е свързвал с просперитет (в Гръцката митология това е Хермес).
В Япония пък, когато някой си купи нов портфейл, си поставя за късмет сребърна монета от пет йени в него.
Крум Атанасов, дилър на инвестиционно злато и сребро и експерт по модерна нумизматика, разкрива пред Tialoto.bg кои са най-търсените серии сребърни монети.
„Най-търсените серии са лунарите от съответната година според китайския лунен календар. 2016-та е година на червената огнена маймуна. Тя е деветият пореден знак в китайския лунен календар и родените в тази година са под символа на животното, олицетворяващо постоянното движение, динамика и промяна“, разказва той.
Сред другите бестселъри сред монетите за късмет са тези с четирилистни детелини, подкови, коминочистачи, калинки, златни рибки и други символи на щастието.
Да не забравяме, че среброто се предпочита от тези, които избират подарък, поради значително по-ниската си цена от тази на златото.
Ето и някои от най-разпространените поверия, свързани с високосните години:
• Не бива да сменяме работата си. Но ако все пак сме намерили нещо много подходящо, първо трябва реално да преценим силите и възможностите си, преди да вземем решение.
• Не бива да се развеждаме. Ако съществува и най-малка възможност да съхраним семейството си, по-добре е да го направим. Старите хора са забелязали, че тези, които се развеждат през високосна година, след това по-трудно си създават ново семейство.
• Не е препоръчително да се сключва брак. За щастие това не се отнася за цялата година, а само за 29 февруари и за целия месец май.
• Не бива да споделяме плановете си за бъдещето, тъй като няма да имаме късмет.
• Не бива да купуваме и продаваме недвижима собственост, да правим ремонти.