Проблемът с прекомерното напълняване на децата е твърде сериозен не само в САЩ, Западна Европа и другите развити страни, но все повече и у нас.
Проучвания показват, че пълните деца са предразположени към сериозни заболявания в ранна възраст, които се усложняват с времето.
Според британски учени ежедневните упражнения и здравословното хранене само за година могат да намалят с една трета теглото на пълните хлапета.
Изследователите включили в наблюдението си 300 деца на възраст около 12 години. Едната половина от тях спортували ежедневно средно по 1 час, а другите продължили със стандартната си учебна програма, в която са заложени по два активни часа седмично.
Само след година резултатите били красноречиви – едва 2% от децата, които спортували всеки ден, имали проблеми с теглото.
При другата група първоначалният процент бил леко завишен, защото някои малчугани напълнели още за този период.
Подобно проучване било извършено и в Университета в Лайпциг, Германия. Там 1000 деца на възраст 7-8 години били наблюдавани за същия период от време, а в опита участвали и техните родители.
Половината хлапета трябвало да гледат по-малко телевизия, да не ползват често компютри и да ограничат консумацията на сладки напитки.
Заедно с това те били подложени на специално обучение в училище, за да разберат по-добре правилата на здравословното хранене.
Допълнително кратки упражнения, съобразени с възрастта им, повишили физическата им активност.
Родителите също се включили в процеса на обучение и контролирали децата в домашни условия. Освен това заедно с тях имали домашни упражнения, свързани със здравословните уроци.
Резултатите недвусмислено показали, че децата, които живеели по-здравословно, не само не напълнели, а дори отслабнали малко, в границите на допустимото.
Физически активните хлапета били по-дейни в училище и били с по-добри здравословни показатели от останалите си връстници.
Специалистите са на мнение, че училището трябва да се включва все повече в борбата с наднорменото тегло. Във Великобритания вече се разработва и програма с такава цел, която да стане част от учебния процес.
А ние се надяваме, че вашите деца спортуват интензивно и преяждат не с чипс и шоколад, а с моркови и ябълки.