Вярно, беше малко странно да видиш студенти в коридора на университета, които четат за магии и си говорят за Хогуортс, но пък какво, човек трябваше някак си да си почине от френския морфосинтаксис.
Ако трябва да си говорим сериозно обаче, „Хари Потър“ е най-вече поредица за деца и сигурно много родители са се чудили значително време дали книгата е подходяща за децата им или не.
Ние сме на мнение, че за книгите няма неподходящо време, стига да има наблизо родител, който да контролира процеса и да обяснява трудните моменти.
Според специалисти обаче четенето на Хари Потър трябвало да се извършва по график, за да не се травматизират децата.
Същото се отнася и за филмите по поредицата, които, както знаете, са доста впечатляващо направени.
Ето го графика, а вие можете да прецените сами дали ще го спазвате или ще оставите детето си само да преценява какво и кога да чете според индивидуалното му развитие.
5-6 години - „Хари Поътр и философският камък“
Първата книга вероятно ще я прочетете вие на глас на поосъзналото се вече дете. Съвсем спокойно можете да му покажете буквите именно с Хари Потър, в българското издание шрифтът е достатъчно голям.
Филмът също може да се гледа, даже подозираме, че може да засили желанието на хлапето да ходи на училище, което не е никак малко.
6-7 години - „Хари Потър и стаята на тайните“
Сега вече четенето ще е самостоятелна дейност и ще имате вашите минутки спокойствие. Можете да пуснете филма като награда, че книгата е прочетена. Някои родители го правят и се хвалят със сериозен успех.
8-9 години - „Хари Потър и затворникът от Азкабан“, „Хари Потър и Огненият бокал“
Книгите стават доста по-мрачни, но не вярваме децата ви да се изплашат кой знае колко. Сценката с изядената от вълка баба на Червената шапчица намираме за доста по-плашеща.
10-11 - „Хари Потър и Орденът на Феникса“, „Хари Потър и Нечистокръвният принц“
В тези книги умират любими персонажи, което би могло да натъжи детето ви, но това са нещата от живота. Подходящ момент е да поговорите с него по сериозните теми.
На 12 - „Хари Потър и Смъртоносните светии“ (това е заглавието на българското издание)
Естествено, по никакъв начин децата не трябва да се слагат в някакви си възрастови групи и да чакат с жадни очи по цяла година, за да прочетат 200 страници от нещо, което ги интересува страшно много.
Ако хлапето ви е решило, че ще чете Хари Потър (наистина е хубаво първо да прочете книгата, а после да гледа филмите), можете само да му се зарадвате.
И да си изберете и вие нещо интересно за четене.