IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо не получавате заплатата, която заслужавате

18 юли 2012 08 40

Къде бъркате и защо в крайна сметка сте неудовлетворени от заплащането си?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Цял живот служителите се оплакват, че в края на месеца трудът им не е възнаграден, както заслужават. Причините не са само кризата, стиснатите управници или други фактори. Често за неудовлетворителната си заплата вина имат и самите кадри, които просто не знаят как да си поискат повишение и най-важното – да докажат, че трудът им е правопропорционален на желаните пари.

Преди да посочите с пръст шефа и да изсипете по негов адрес куп обиди, погледнете следните причини, които вероятно имат отношение към факта, че не харесвате заплатата си:

1. Не сте преговаряли, както трябва, когато са ви наемали на работа. Един от най-важните аспекти при наемане на работа е да уточните стартовата си заплата и кога и с колко тя трябва да се покачва с времето при добре свършена работа. Често в кризата или след дълга безработица, сме склонни да не се пазарим, а приемаме предложената стартова сума с отворената уговорка, че след изпитателния срок има повишение. Когато минат обаче няколко години, а вие си стоите с първоначалното еднократно повишение, започва да ви яде мисълта, че парите ви не мърдат.

Не се притеснявайте да уговаряте повишенията си и след изпитателния срок. Ако някой е решил да ви наеме на работа, то в повечето случаи това означава, че бъдещите ви работодатели са наясно с качествата ви и държат вие да сте част от екипа им. Особено, ако имате оферта за по-висока в йерархията длъжност, не се лакомете за огромна стартова заплата, която няма повече да мръдне, а наблегнете на факта, че искате да има развитие в парите ви и поискайте предложения как това ще се случи.

2. Не показвате, на когото трябва, че работите усилено и ефективно. Може да вършите най-много работа от всичките ви колеги, но шефът да не разбере изобщо и разбира се, това няма как да рефлектира върху месечното ви възнаграждение. Не се срамувайте да споделите колко сте ефективен в офиса. Ако има някаква положителна обратна връзка от клиенти, постарайте се босът ви да я научи – най-добре от самите тях. Или пък, ако сте успели да спестите доста пари на фирмата ви, постарайте се ръководителят ви да получи необходимите таблици.

3. Не сте поискали увеличение. Много хора просто се задоволяват с това, което им се дава. Те са неудовлетворени от заплащането, но си мълчат. Как ще получите повишение, ако дори не сте си направили усилието да го поискате?

4. Смятате, че адекватното вършене на работата ви е достатъчно. Вършенето на една и съща работа, в едно и също количество и едни и същи темпове, няма да увеличи заплатата ви. Повишението е за хора, които надминават очакваното от тях.

5. Не поемате голяма отговорност. Парите идват с отговорността. Не случайно най-добре платени са служителите на ръководни постове, защото те носят най-голяма отговорност.

Вероятно сте чували израза: „Няма незаменими хора". И това е факт, но има по-трудно заменими. А тези хората са служителите, които са отговорни, решителни и са добри мениджъри на екипи. Колкото по-голяма отговорност носите, толкова по-ценен сте и по-добре платен.

6. Трудно се сработвате с хората. Може да сте перфектен в това, което вършите, но да не се вписвате в колектива. Колкото и ценни качества да притежавате, ако сте индивидуален играч, няма как да се ползвате с благоволението на шефа. Никой не би се стремял да задържи човек, който не се социализира и не съдейства на останалите в екипа.

7. Уменията ви не са чак толкова ценни при настоящата ситуация, за разлика от предишни години. Пазарът се променя всеки ден. Ако се надценявате и проявявате прекалено голямо самочувствие, на база слава от предишни години, е време да си дадете реална преценка за това, дали уменията ви са актуални и ценни сега. Направете проучвания и вижте какво се изисква да знаете и притежавате за настоящата ви позиция, дори и шефовете ви да не са ви намеквали нищо. Все пак, за да блеснете, трябва да направите нещо много добро и отличаващо се в настоящето.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари