IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Успех под напрежение? Мисята е възможна

19 юли 2012 08 00

9 начина как да го постигнете

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Когато работи (или учи) под стрес или някакъв натиск, човек е склонен да се съмнява в собствените си способности, качества и умения, да се подценява и дори да се паникьосва.

Предлагаме ви няколко съвета как да увеличите вашата увереност в сложни моменти на изпитания и как да овладявате паниката, така че тя да не ви попречи да се справите с поредното предизвикателство.

1. Оценете сложността на изпитанието. Когато ви предстои важно изпитание, прекарайте пет или десет минути в изготвяне на схема за действие по всички въпроси, които ви притесняват. Това упражнение може да ви помогне, до известна степен, да се поуспокоите и да възвърнете самообладанието си.

2. Медитирайте. Можете да тренирате мисълта си да не се фокусира върху негативните мисли, а направо да ги отхвърля.

3. Вижте се в по-добра светлина. Мислете за себе си по начини, които подчертават вашите успехи и качества. Вместо да мислите, че имате еди-какви си недостатъци, си спомнете, че сте бил отличник по математика, че се оправяте най-добре с Excel в службата, че сте завършил престижен университет и т.н. Съсредоточете се върху своите позитиви.

4. Бъдете наясно с реакциите си. Ако дланите ви се изпотяват, а сърцето ви е на път да изхвръкне всеки път, когато ви предстои изпитание – припомнете си тези физиологични реакции и бъдете наясно, че и този път ще ви се случат. Замислете се, че те се срещат и при по-приятни обстоятелства, като например когато срещнете любовта на живота си, така че не са толкова срамни.

5. Задръжте си дъха за няколко секунди преди предизвикателството. Този "инкубационен" период може да ви помогне да се разсеете от проблемните детайли и да ви отвори една алтернативна гледна точка, която в крайна сметка да ви донесе успех.

6. Обосновете притесненията си. Не вярвайте в стереотипите по отношение на способностите си. Не си мислете, че щом сте бил слаб ученик, това означава, че ще бъдете лош студент или че щом сте бил лош студент, ще бъдете неквалифициран служител и т.н. Стереотипите не могат да бъдат диагностика на вашия интелект, който може в конкретния случай да е повече от достатъчен. Тези ваши притеснения ще навредят на изпълнението на задачата.

7. Не бягайте от стреса и напрежението умишлено. В колкото повече сложни и стресови ситуации попадате, толкова по-добро самообладание ще започнете да имате.

8. Водете си записки. Напишете си на лист междинните стъпки на дадения проблем, вместо да се опитвате да запомните всичко. Това ви дава външен източник на памет, който относително може да ви освободи от част от притесненията ви. Така е по-малко вероятно да смесите различна информация или да забравите важни подробности от проблема.

9. Систематизирайте всичко, което знаете. Цялата смислена информация, която имате по темата, трябва да бъде добре систематизирана в мозъка ви. Така, когато ви се наложи, ще можете да си спомните много повече подробности.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари