Шансовете да попаднете на работно място, където има фаворизиране на определени служители, е много голям, тъй като в повечето фирми са назначени близки хора, приятели и роднини на изпълнителния директор (както и на другите видове директори).
Вероятно ви се е случвало да работите в екип с колега, който винаги обира похвалите на шефа (често незаслужено), докато останалите остават в сянка. Или може би имате колега, който получава всички големи проекти (при положение, че не е най-кадърният), докато другите се задоволяват с малките и незначителни задачи. Не е тайна, че равнопоставеността между служителите се губи в повечето компании.
Практиката за фаворизиране е широко разпространена и за съжаление много хора стават нейни жертви. Под фаворизиране имаме предвид, когато шефът предпочита да работи с определени хора, към които проявява неволно (или нарочно) пристрастие и към които критериите му са много по-смекчени.
Фаворизирането, макар да е част от човешката природа, може да бъде доста токсично и да доведе до проблеми в развитието на кариерата, да убие мотивацията на човек или да създаде враждебна среда в офиса.
Ето и 9 неща, които можете да направите, ако сте жертва на фаворизирането на работното място:
Разберете дали наистина сте жертва.
Ако смятате, че сте най-пренебрегваният служител, първо проведете разговор със себе си, за да се уверите, че пренебрежението към вас не е заслужено. Ако лицето, което е предпочитано пред вас, наистина се представя по-добре в службата, време е и вие да повишите ефективността си.
Говорете с шефа.
Проведете един дипломатичен разговор без да обвинявате шефа си в предпочитания. Просто му кажете, че може да очаква от вас много повече от това, което си мисли. Бъдете ясни и кратки.
Дръжте се разумно.
Не трябва да излагате подозренията си директно чрез обвинения, защото тогава шефът ви ще заеме отбранителна позиция. По-добре е да не обсъждате факта, че той фаворизира определени хора, а това, че не дава достатъчно възможности за развитие на вас самия.
Работете по-усилено.
Бъдете професионалист и покажете, че ви е грижа за екипа, компанията и клиентите. Никога не позволявайте нездравословното фаворизиране да повлияе на професионализма ви.
Опитайте се да разберете причината за специалното внимание.
Добре е да сте наясно дали става въпрос за приятелство, родствена връзка, любовна авантюра или просто е въпрос на навик и доверие. Знаейки това, вие ще можете да определите дали фаворизирането е справедливо или не.
Не се сърдете на любимия служител.
Обикновено фаворизираният не е виновен че получава специално отношение, затова не го обвинявайте и не се дръжте зле с него. Колкото и да ви е трудно, опитайте се да поддържате нормални, професионални отношения с този свой колега.
Останете позитивни и не губете мотивация.
Дори да оставате в сянката на фаворизирания служител, опитайте се да запазите своята положителна и проактивна нагласа. Така ще можете да запазите и добрите си резултати в работата. Омразата и липсата на мотивация ще ви плъзнат по низходящата спирала. Освен това, ако говорите зад гърба на въпросния фаворит, ще изглеждате злобен клюкар в очите на другите ви колеги.
Бъдете търпеливи.
Ако любимецът наистина заслужава похвалите си, бъдете търпеливи и шефът все някога ще разбере, че е в негов интерес да има повече доверени хора, на които да може да разчита.
Говорете с отдел Човешки ресурси.
Ако сте опитали всичко друго, но нищо не се променя и вие все така си оставате пренебрегван за сметка на друг колега, можете да се обърнете към отдел Човешки ресурси. Споделете, че не се чувствате добре от факта, че не можете да получите поле за изява.