Социологическо проучване, проведено през декември месец, показва, че 30% от родителите на пораснали деца, живеещи вкъщи, смятат, че децата им са се върнали заради нестабилната икономика. Тези , които се прибират с подвита опашка у дома са на възраст между 25 и 34 годишна възраст.
Ако се случи така, че във вашата златна възраст, когато вече мислите за спокойни старини, някое от "гарджетата" ви се обади с обезпокоителната за вашия бюджет и спокоен сън вест, че се налага да се прибере и да поживее при вас, е добре да имате правила които да запазят мира и да урегулират новото положение в дома ви.
Много експерти съветват поостарелите родители да съставят подобно на договор съгласие в писмена форма, в което с клаузи да се упоменат определени права и задължения на родители и деца. Хубаво е на понеслите тежък удар от живота деца, да се създаде известен комфорт, но и да се изясни факта, че да съжителствате един с друг, е привилегия, а не право.
Ето и 8 точки, които е добре да включите във важния документ
1. Вашият дом не е безплатно общежитие.
Всеки трябва да допринася с нещо към семейния бюджет, като най-честно би било,новонанеслият се „съквартирант" да плаща някакъв съгласуван и с двете страни наем. Това е добре и за самочувствието на детето и за усещането му, че е пълноценен участник в домашните задължения и нужди.
2. Правенето на нищо не се толерира
В случай, че детето ви е без работа или страда от друга форма на безпаричие, е добре да се измислят за него домашни задължения, в които да се включва. Идеалният вариант би било, това да са дейности, водещи до спестяване на парични средства: ремонтни дейности, почистване, пазаруване в по-далечния, но по евтин магазин/пазар и др.
3. И яденето не е безплатно
Ако младите искат да се хранят вкъщи, освен, че ще готвят в дадени дни от седмицата, трябва и да помагат в пазаруването.
4. Домът ви не е хан
Да, приятели и гаджета са добре дошли от време на време и в нормални количества, но ясно определени граници за респект на домашното ви пространство, трябва да бъдат поставени и съблюдавани.
5. Пороците остават на прага
Лошите навици, придобити извън бащиното огнище, трябва да си останат там. Ако не одобрявате пиене, пушене, вкарване на мотор в хола и т.н. подобни привички, трябва ясно да опишете в договора, че тези дейности не са допустими в дома.
6. Поставете краен срок на съжителството
Порасналите деца, трябва да знаят, че тази ситуация е временна. Препоръчително е да бъде ясно, за да не забравят, че основната им цел е да реализират пълна независимост.
7. Не позволявайте да ви ползват като банкомат
Препоръчва се финансовата помощ, която може и да се наложи да окажете на децата си, да бъде поставена в строги граници. Не прекалявайте със субсидирането и се придържайте към това, което можете да си позволите.
8. Важна точка в договора е тази, която гласи, че ако някое от правилата, наложени от родителя не се спази, документът се анулира и животът под общ покрив приключва.
Не е хубаво големите деца да се глезят прекалено, заради това, че преживяват труден момент, каквато е тенденцията при много родители. По-скоро би следвало да е обратното: облагите от съжителството да са за отворилите дома си.
В крайна сметка, не позволявайте да ви се качат на главата. Родителят е треньор в живота, а не спасение и при най-дребна трудност. Учете децата си на самостоятелност.