IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Когато порасналите ни деца се връщат в гнездото

3 юни 2012 15 00

8 начина да запазите здравето, спестяванията и разума си

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Социологическо проучване, проведено през декември месец, показва, че 30% от родителите на пораснали деца, живеещи вкъщи, смятат, че децата им са се върнали заради нестабилната икономика. Тези , които се прибират с подвита опашка у дома са на възраст между 25 и 34 годишна възраст.

Ако се случи така, че във вашата златна възраст, когато вече мислите за спокойни старини, някое от "гарджетата" ви се обади с обезпокоителната за вашия бюджет и спокоен сън вест, че се налага да се прибере и да поживее при вас, е добре да имате правила които да запазят мира и да урегулират новото положение в дома ви.

Много експерти съветват поостарелите родители да съставят подобно на договор съгласие в писмена форма, в което с клаузи да се упоменат определени права и задължения на родители и деца. Хубаво е на понеслите тежък удар от живота деца, да се създаде известен комфорт, но и да се изясни факта, че да съжителствате един с друг, е привилегия, а не право.

Ето и 8 точки, които е добре да включите във важния документ

1. Вашият дом не е безплатно общежитие.

Всеки трябва да допринася с нещо към семейния бюджет, като най-честно би било,новонанеслият се „съквартирант" да плаща някакъв съгласуван и с двете страни наем. Това е добре и за самочувствието на детето и за усещането му, че е пълноценен участник в домашните задължения и нужди.

2. Правенето на нищо не се толерира

В случай, че детето ви е без работа или страда от друга форма на безпаричие, е добре да се измислят за него домашни задължения, в които да се включва. Идеалният вариант би било, това да са дейности, водещи до спестяване на парични средства: ремонтни дейности, почистване, пазаруване в по-далечния, но по евтин магазин/пазар и др.

3. И яденето не е безплатно

Ако младите искат да се хранят вкъщи, освен, че ще готвят в дадени дни от седмицата, трябва и да помагат в пазаруването.

4. Домът ви не е хан

Да, приятели и гаджета са добре дошли от време на време и в нормални количества, но ясно определени граници за респект на домашното ви пространство, трябва да бъдат поставени и съблюдавани.

5. Пороците остават на прага

Лошите навици, придобити извън бащиното огнище, трябва да си останат там. Ако не одобрявате пиене, пушене, вкарване на мотор в хола и т.н. подобни привички, трябва ясно да опишете в договора, че тези дейности не са допустими в дома.

6. Поставете краен срок на съжителството

Порасналите деца, трябва да знаят, че тази ситуация е временна. Препоръчително е да бъде ясно, за да не забравят, че основната им цел е да реализират пълна независимост.

7. Не позволявайте да ви ползват като банкомат

Препоръчва се финансовата помощ, която може и да се наложи да окажете на децата си, да бъде поставена в строги граници. Не прекалявайте със субсидирането и се придържайте към това, което можете да си позволите.

8. Важна точка в договора е тази, която гласи, че ако някое от правилата, наложени от родителя не се спази, документът се анулира и животът под общ покрив приключва.

Не е хубаво големите деца да се глезят прекалено, заради това, че преживяват труден момент, каквато е тенденцията при много родители. По-скоро би следвало да е обратното: облагите от съжителството да са за отворилите дома си.

В крайна сметка, не позволявайте да ви се качат на главата. Родителят е треньор в живота, а не спасение и при най-дребна трудност. Учете децата си на самостоятелност.

КоментариКоментари

ghgh ( преди 12 години )
Цуци ( преди 12 години )
Влади, за какво работене на три места говориш, бе пич, като няма работа и за едно. И да те питам ти на три места работил ли си? А на две? А кой ти гледаше детето, а болните родители? А кой ти готвеше и пазаруваше? Щото ако и жена ти работи на две места сте го закъсали...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Влади ( преди 12 години )
Извинявам се, че отново се намесвам, но realist дава много добър пример. Значи, нашият здравеняга на 25 години се е кротнал на едната заплатица от "500-700 лв.", и "донажда" от мама и тате, вместо да работи на три места и да прави 1500... А мама и тате, вместо да спестяват за времето, когато двамата ще останат на 200 лв. пенсия, да го хранят? В същност, какво ако те вече са на 200 лв. пемсия? Точно това е липсата на амбиции, подкрепена от грешно разбрана родителска грижа за които се опитах да говоря... :-)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
realist ( преди 12 години )
pri 20% i pove4e bezrabotica i nai mijavite zaplati v cqla evropa q mi kajete kak edin mlad chovek s doxod sredna za stranata zaplata 500-700 leva se izdurja sam bez pomo6t?!!!! kak da si kupi apartament ?!!! kak da si kupi kola?!!! kak da si postroi ku6ta?!!!! aman ot durveni filosofi!!!!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Влади ( преди 12 години )
@Ива: Права си, че има такава нагласа у българите, но е крайно време всички - и стари, и млади - да я променят. В същност, осигурявайки такова покровителство на младите, старите им вредят. За да успява в живота човек трябва да е притискан от него, да бъде тласкан от обстоятелствата. Люлчинският комфорт на родителското огнище унищожава амбициите. Точно както в дивата природа - животни, приучени да се хранят от човек много трудно се адаптират обратно... Според мен може би писането на договор е малко пресилено, но всичките точки са много коректно казани!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Iva ( преди 12 години )
Tova e nevyzmojno za bylgarskiq mantalitet .Tuk roditelite dobrovolno sa sklonni da pokrovitelstvat decata si dokato mogat , dori tova da im kostva sobstvenoto spokoistvie . Tezi syveti biha bili prilojimi na drugi geografski shirini
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар