В съвременното общество все повече двойки избират да живеят заедно и дори да имат деца, но не бързат да се обвързват с брак. В действителност, близо половината от жените, избрали да живеят под един покрив с даден мъж, не се обвързват законно с него. От друга страна само 23 на сто от жените стигат до брак с първия си сериозен партньор, с когото живеят на семейни начала.
Много хора се опасяват, че постепенно идва краят на брачната институция, тъй като все по-малко от мъжете и жените, съжителстващи заедно, се интересуват от нея. Освен това много жени чакат да забременеят, за да поискат от своята половинка пръстен и обет за вярност.
Много двойки се решават да имат деца и дори да се сгодят, но така и не намират време и желание за сватба, а това всъщност може да бъде голяма грешка.
Вярно е, че и статистиките за продължителността на браковете също са мрачни, но статистиките за хората, които не желаят да се оженят за своята половинка, също не са розови.
По принцип по-образованите двойки се женят по-често преди да имат деца, а по-малко образованите – обратното. Жените с висше образование не са много склонни да раждат без да имат документ за официален ангажимент от своята половинка, защото осъзнават по-ясно правната закрила, която бракът дава на жената и на самите деца.
Децата, създадени от женени родители, са по-здрави, отколкото децата, които живеят в други ситуации. Освен това децата на съжителстващите несемейни родители се справят по-зле в училище и са с три пъти по-висок риск да растат дезориентирани, в сравнение с децата, родени в брак.
Съжителството не предлага същите ползи като брака и е свързано с някои рискове, на които домакинствата са изложени. Женените двойки са склонни да натрупват по-голямо богатство и да печелят по-високи заплати, отколкото тези, които нямат брак.
Много двойки отлагат сватбата, докато се установят професионално, финансово, лично и т. н., а се оказва, че женените възрастни са по-здрави от несемейните и имат по-дълга продължителност на живота.
Без значение какви са причините двойките да съжителстват без брак, факт е че те късат връзката си по-лесно и по-често от тези, които имат официален документ, че са семейство. Според статистиките за САЩ - 12 % по-вероятно е двойките, които нямат брак да се разделят в даден етап от живота си.
Това може да се дължи отчасти на факта, че женените хора получават развод по-трудно. Възможно е също така партньорите, които нямат брак да считат, че съвместното съжителство не е ангажимент "до живот", а нещо преходно и временно. С такава нагласа семейството не може да се радва на стабилност и вярност.
Модата диктува хората да не се женят. Звездите в Холивуд също рядко стигат до брак, но това не им носи стабилност и не ги предпазва от раздели. Бракът носи уважение и определена степен на комфорт и макар съжителството да е страхотно, то е по-ограниченият и по-мрачният вариант за бъдещето.