IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Разхвърляните деца стават по-добри ученици

14 декември 2013 15 40

Учените са открили, че децата, които създават бъркотия, умеят да улавят повече информация

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Разхвърляните деца имат по-голям шанс да станат добри ученици, се твърди в ново проучване, което вероятно ще бъде утеха за родителите на подобни малчугани. Учените са открили, че децата, които са склонни да създават бъркотия около себе си, умеят да улавят повече информация от заобикалящата ги среда, в сравнение със своите подредени връстници.

Ако детето ви обича да мачка, да хвърля или дори да опитва на вкус предметите, не му се карайте прибързано, а го оставете да изследва света по своя си начин.
Психолозите са тествали 72 бебета на възраст от около 16 месеца. Те открили, че тези, които били по-разхвърляни, се справяли по-добре в научаването на нови думи.

Д-р Лариса Самюелсън, чийто екип от Университета на Айова, е провел изследването, казва: „Когато вашето бебе хвърля играчките си на земята от стола си за хранене, то получава информация от своите действия. Оказва се, че децата могат да използват въпросната информация по-късно в живота.“

Изследователите са открили още, че децата, които използват повече „разхвърляни действия“, успяват да идентифицират всеки обект с около 50 на сто по-правилно от тези малчугани, които използвали метода „посочване с пръст“.

Една от най-известните със своята разхвърляност видни личности в световен мащаб си остава физикът Алберт Айнщайн. Той е предпочитал да прави откритията си, заобиколен от хаос.

Д-р Самюелсън добавя: „Децата на възраст между една и две години са свикнали да виждат меки предмети и когато видят по-твърда вещ те искат да експериментират с нея.“

Психолозите казват, че разхвърляното поведение на децата подобрява тяхната лексика, която пък е свързана с развитието на познавателните способности по време на растежа им. Изследването е публикувано в списание „Developmental Science“.

Тези резултати подкрепят научно изследване от миналата година, в което се твърдеше, че хората са по-продуктивни в разхвърляни пространства и че тогава могат да мислят по-ясно. Писателят Роалд Дал („Семейство Тъпашки“) също е известен с това, че е творял върху супер небрежно бюро.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Маца ( преди 11 години )
Цял живот стаята ми е била като "след ураган", сега е (почти) разтребена, но в училище бях една от най-добрите и после пак всичко вървеше добре и продължава... :D
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
( преди 11 години )
От лични наблюдения мога да ви кажа, че е така. Поне според мен. Деца, на които стаите са им под конец, чистат прах и минават с прахосмукачка и всичко си им е подредено едвам изкласват. А такива, на които стаите са им като след ураган са отличници, без грам ирония
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Анонимен ( преди 11 години )