Все още зашеметяващите 84 на сто от мъжете заявяват, че плащат цялата сметка в заведението, когато излизат на първа среща с жена. Явно тази старомодна рицарска постъпка все още си е актуална, поне според данните от ново американско проучване.
От него става ясно, че въпреки че през последните няколко десетилетия темата за равенство между половете е на дневен ред, все още повечето мъже са готови да платят сметката на първото си рандеву с обекта на романтичния си интерес, както и следващите няколко такива.
От изследването става ясно, че повече от половината от жените (минимум 39 %) предлагат на мъжа, с когото са излезли да платят своята част от сметката, но обикновено партньорът категорично отхвърля предложението им. За целите на проучването са анкетирани 17 000 мъже и жени в САЩ, като 84 на сто от мъжете и 58 на сто от жените са заявили, че представителите на силния пол обикновено плащат сметката, дори и след като двама души вече са във връзка и излизат заедно от известно време.
Въпреки че объркването какви точно са ролите на двата пола, се засилва в световен мащаб, все пак почти две трети от мъжете, чувстват че е редно те да плащат в ресторанта, тъй като това е кавалерски жест. В противен случай те биха се чувствали виновни, ако приемат парите на дамата. В същото време 44 % от мъжете са признали, че биха преустановили срещите си с дадена жена, която никога не предлага да даде своя финансов принос към сметката.
Д-р Дейвид Фредерик, асистент-професор по психология в Университета „Чапман“ в Калифорния, който е и ръководител на изследването, заяви, че констатациите са показали как традиционните представи за отношенията мъже-жени остават да са валидни, въпреки многото стъпки в посока на равенството между половете.
„Мотивацията за проучването ни беше да разберем защо някои практики са по-устойчиви на промените, в сравнение с други. Представата за кавалерство диктува, че на романтична среща е редно разходът да бъде направен от мъжа и това е след близо 50 години феминизъм!“, казва Фредерик и допълва: „Повечето бракове днес се основават на споделяне на тежестта от осигуряването на семейния бюджет, но явно ритуалът на ухажване е дълбоко вкоренен в нашата природа.“