Възможно ли е Мики Маус да вреди на интелекта на детето ви? Според учените от Канада това е точно така. Преди няколко дни се появи противоречиво тяхно проучване, направено в университета в Торонто, в което се твърди, че малчуганите трябва да разглеждат повече книги с факти от естествения свят, а не такива с приказни и анимационни герои.
Проучването по-специално показва, че в книгите, където главните герои са животни с човешки характеристики – говорят, носят човешки дрехи, имат човешки качества – точно като Мики Маус, Гарфилд и Мечо Пух, могат да навредят на развитието на децата, които са на около 5 години или по-малки.
Въпросното проучване вероятно ще възмути милиони родители, които са израснали с такива истории, книги и филмчета. Изследователи от Факултета по приложна психология в Торонто обаче смятат, че тези говорещи животни объркват децата и ги възпрепятстват да усвояват реални научни факти за истинския животински свят.
Интересното е, че говорещите животни са включени в книгите, датиращи още от басните на Езоп в Древна Гърция. В съвременната култура тези герои са част от повечето детски филмчета и телевизионни предавания. Психолозите съветват родителите и учителите обаче, да обмислят възможността да използват повече документални или енциклопедични книги, в които се използва истинска фактология при описанието на биологичния свят.
Авторите на изследването казват: „Тези книги, пълни с говорещи животни, не само възпрепятстват фактическото обучение, но също така пречат на абстрактното мислене на децата.“