Килимите са красиви и необходими, но ако е време да търсите нови, обмислете избора си добре. Ето няколко неща, за които трябва да помислите навреме, ако искате да имате не просто хубави, но и практични килими.
Цената и бюджетът
Не е нужно килимът да струва цяло състояние, нито да е наистина луксозен. По-добре е да се съобразите с бюджета си и с начина си на живот. Помислете за максималната сума, която можете да отделите за килим, и се съобразете с нея. Но не забравяйте и особеностите на стаята – за дневната е добре килимът да е по-здрав и лесен за поддръжка, за спалнята вероятно ще предпочетете нещо по-меко и пухкаво.
Основата
Не се поддавайте на изкушението да спестите, като изберете килим с по-некачествена основа. Нека килимът да бъде максимално плътен и здрав в рамките на бюджета Ви, за да не се разпадне твърде бързо и да не се наложи пак да купувате нов.
Най-добре е долната страна на килима да е покрита с гума или пяна. Така ще получите здравина, по-добра топлоизолация, компенсиране на несъвършенствата на пода и дори заглушаване на звуците, идващи от съседите.
Видът на килима
Тук вече разнообразието е огромно. Вълнени или памучни, синтетични или копринени, тъкáни или мокетни, с рязана нишка или фризе, плюш или шаги килими, всички те имат своите предимства и недостатъци, но и съществени разлики във визията. Моделите с по-дълги нишки са меки и приятни, но се почистват по-трудно и по тях остават следи под натиска на мебелите. Тъкáните килими са лесни за поддръжка, но нямат особено луксозна визия.
Поддръжката
Ясно е, че килимите с лесна поддръжка ще направят ежедневието Ви много по-безпроблемно. Да почиствате с лекота е особено важно, ако имате малки деца или домашни любимци. Разбира се, тази характеристика зависи от използвания материал и начина на изработка на самите килими. Така че винаги питайте продавача как трябва да чистите и перете килимите, които сте харесали.
Гаранцията
Ако искате да сте сигурни в инвестицията си и в качеството, за което плащате, добре е да проверите дали килимът има гаранция и при какви условия важи тя. Това може да Ви струва малко повече, но пък ще сте сигурни, че не сте избрали килим еднодневка.
Цветът и дизайнът
Разбира се, килимът трябва да е хармонична част от интериора на стаята. И вероятно това ще бъде най-трудният избор сред многобройните модели с различни цветове и дизайни. Когато избирате цвят, следвайте няколко прости правила. На първо място, съобразете нюанса с тона или настроението в стаята. Хладните синьо или зелено ще придадат спокойствие, а топлите червено или златисто ще добавят уют. Светлите цветове създават усещане за простор, така че за малки стаи са добра идея кремавите или бежови килими. Тъмните килими пък прикриват петната.
Ако искате килимът да не бъде акцент в стаята, изберете по-семпъл дизайн с малко цветове. Ако изберете шарен килим в смели форми и цветове, той ще привлича вниманието и трудно ще се забелязват картините или другите красиви декорации в помещението. Ако все пак искате да е такъв, придържайте се към същата цветова гама, която сте избрали за стените и мебелите.