Петковден е! Всяка година на 14 октомври църквата почита паметта на света Петка или Параскева. Тя се смята за закрилник на дома и семейството, както и покровител на плодовитостта и раждането. Ето защо на празника плодородието, олицетворено от жената, заема основно място.
Преподобна Петка, наречена още Българска, е родена в град Епиват на Мраморно море през 11 век. След смъртта ѝ нейните мощи, които притежават целителна сила, се превръщат в символ на борбата за съхраняване на християнската култура от ислямската асимилация. Цар Иван Асен II ги пренася в Търново, където се пазят до превземането му от турците. По-късно нейните мощи намират покой в румънския град Яш, където се намират и досега, пише БГНЕС.
Наричат днешния ден и Зимен Петковден, защото с него започва преходът от есен към студената зима. Според народните поверия, времето от 14-то число на месеца до Димитровден носи митичен смисъл. Някои наричат тези 12 дни Мръсни погани. Смята се, че подобно на ретроградното движение на Меркурий в астрологията, тогава не трябва да се започва нищо ново, защото на земята бродят странни същества, които могат да объркат и най-добрите намерения.
Какво гласят поверията за Петковден?
Днес черпят за здраве хората с имена Петко, Параскева, Петкан, Пенко, Пенчо, Петкана, Пеньо, Паруш, Кева и други. Освен това се счита, че света Петка Българска носи изцеление – най-вече на тези, имащи проблеми със създаването на потомство, с очите, на сакатите и много други с неизлечими болести, вярващи в нейната сила.
Смята се, че от 14 до 26 октомври не бива да си правим грандиозни планове. В миналото жените не хващали работа като шиене, плетене и предене на вълна, за да не застигне лошо овчарите. По някои краища на страната дори вярвали, че ако мъж облече дреха, ушита и изплетена в този период, може да вампиряса или да загуби разсъдъка си.
БГНЕС
В името на светицата има петък – денят, в който жените трябва да я почитат, ако искат рожба. Според поверията, тогава те не трябва да мият, да не перат и да не се къпят. Въобще, ако не работят, ще имат здраво потомство. Едно време са се въздържали и от сексуални контакти, за да не разсърдят света Петка, която се появявала в леглото им под формата на змия, за да ги накаже за безразсъдството.
Ако на днешния ден грее слънце, листата на дърветата не са окапали напълно и овцете в оборите се скупчват на едно място, то предстоящата зима ще е тежка, с много сняг. Неслучайно на него се извършва и оплождането на домашните животни, наречено още „мърляне“.
IStock
Полазване на Петковден вещае каква ще бъде новата година
Може би сте чували от вашите баби, че на този ден който първи стъпи в дома ви, той ще предопредели късмета и берекета на фамилията през цялата следваща година. Ако той е добър, се гощава с обредни хлябове, най-големият от които се нарича за света Петка и се слага на масата върху мъжка риза. Това не е случайно, защото мъжът е главата на къщата и продължител на рода. В някои краища на страната се правят и курбани за здраве.
Курбан чорба, гювеч с овнешко месо, сарми с лозови листа, шкембе, ястия с праз, питки и жито са ястията, които може да присъстват на масата на Петковден.