Твърде бързото порастване може да има дълбоки и трайни последици върху живота на човек. Този синдром възниква, когато децата са подложени на натиск да изпълняват и поемат отговорности в ранна възраст, често за сметка на техните естествени потребности в развитието. Докато това може да доведе до впечатляващи постижения в краткосрочен план, дългосрочните ефекти могат да бъдат пагубни.
Докато тези деца преминават в зряла възраст, натискът и очакванията, пред които са изправени, могат да се проявят по различни начини. Ефектите от синдрома на детето, което бърза да порасне често мутират в зряла възраст, оформяйки поведението, емоционалните реакции и цялостното благосъстояние по начини, които не са очевидни веднага, но са дълбоко значими.
А ето и три признака, че сте пораснали твърде бързо и как това може да ви се отрази сега:
1. Имате изтощителен страх от провал
Децата и/или юношите, които бързат да пораснат често се превръщат във възрастни перфекционисти. Според проучване от 2019 г., публикувано в Frontiers in Psychology, тези черти се появяват от натиска да се отговори на високите очаквания и критиките от външни източници. В резултат на това децата поставят високи стандарти за себе си, повлияни от ролеви модели на възрастни.
Когато представянето им не отговаря на техните стандарти или са изправени пред външна преценка, те също могат да се оценят негативно. Този постоянен натиск може да доведе до страх от провал в зряла възраст. Възрастните с перфекционистични тенденции могат да проявяват:
- Страх от допускане на грешки. Страхът от неспазване на високи стандарти може да бъде парализиращ, карайки хората да избягват поемането на каквито и да било рискове и да се борят с вземането на решения. Този страх често се проявява като отлагане, при което те забавят задачите, защото се притесняват, че няма да постигнат съвършенство. Това постоянно безпокойство може да създаде цикъл на нерешителност, което води до пропуснати възможности и повишен стрес.
- Избягване на нови предизвикателства. За да заобиколят възможността от провал, тези хора могат да избягват нови предизвикателства и преживявания. Това избягване ограничава техния потенциал за растеж и задушава възможностите за учене и самоусъвършенстване. В резултат на това тяхното лично и професионално развитие може да стагнира и те могат да пропуснат ценен житейски опит.
- Прегаряне от преумора. Перфекционистите могат да се „изцеждат“ до краен предел, като работят дълги часове и поемат прекомерни отговорности, тъй като се чувстват принудени да отговорят или надхвърлят собствените си високи очаквания. Този безмилостен стремеж към високи постижения може да доведе до физическо и емоционално изтощение, което затруднява поддържането на здравословен баланс между работа и личен живот.
2. Никога не можете да се отпуснете
Децата, които са принудени да пораснат по-бързо (или на които им се е наложило да го направят) често не умеят да се отпуснат и да се насладят на развлекателни дейности на по-късен етап от живота си. Неспособността да се отпуснете и да се възползвате от почивката/ваканцията си може да продължи и в зряла възраст, проявявайки се по различни начини:
- Чувство за вина по време на почивка. Много възрастни изпитват дълбоко чувство за вина, когато отделят време за почивка, вярвайки, че винаги трябва да са продуктивни. Тези възрастни може да се борят срещу това да стоят без работа, винаги търсейки задачи или проекти, за да бъдат ангажирани. Те се страхуват от „загуба на време“, което може да доведе до прегаряне и да попречи на насладата от тихи, възстановителни моменти.
- Не можете да се наслаждавате на хобита. Дори хобитата могат да изглеждат като задачи, които трябва да бъдат изпълнени по висок стандарт, което затруднява да им се наслаждавате просто за удоволствие. Този стремеж към превъзходство във всеки аспект от живота често превръща дейностите в свободното време в друг източник на напрежение. Вместо да предоставят релаксиращо бягство, хобитата се превръщат в арена за постижения, където фокусът е върху усъвършенстването на уменията или създаването на впечатляващи резултати.
- Имате проблеми да живеете за момента. Възрастни, които са пораснали твърде бързо, може да сметнат за предизвикателство да практикуват осъзнатост или да бъдат в настоящия момент. Техните умове често се състезават с мисли за това какво трябва да се направи по-нататък, което затруднява фокусирането върху и/или наслаждаването на настоящето.
3. Вие нямате връзка с вашето „вътрешно дете“
Свободното, неструктурирано време е от съществено значение за подхранването на креативността и игривостта. Когато децата нямат тази свобода, те пропускат критични възможности да развият и опреснят творческите си умения. Тоест, децата, които не са си играли на воля, ще страдат в бъдеще!
Проучване от 2021 г. установи, че служителите са изпитали значителен тласък в креативността след завръщането си от ваканция, което подчертава значението на неструктурираното време за стимулиране на творческото мислене. Тази връзка подчертава защо, без тези формиращи преживявания на неструктурирана игра през детството, хората може да се борят да развият напълно и да подхранват своите творчески способности в зряла възраст.
Ето няколко начина, по които потискането на креативността и играта като дете може да засегне възрастния:
- Той може да има проблеми с мисленето извън кутията. Това може да се случи, когато човек не е развил гъвкавостта и въображението, които игривото изследване подхранва. Структурираната среда и строгите графици могат да накарат човек да мисли твърде линейно и конвенционално, ограничавайки способността му да подхожда към предизвикателствата със свежи перспективи.
- Той може да отхвърли игривите дейности като несериозни. Това мислене може да попречи на човек да се занимава с дейности, които насърчават психическото благополучие и ограничават възможностите му за радост и релаксация. Освен това, такива възрастни може да се борят със спонтанността и адаптивността, като им е трудно да прегърнат импровизирани дейности или да се пуснат по течението. Тази твърдост може да задуши творческото изразяване и насладата от неочаквани моменти.
- В професионалната сфера липсата на креативност може да доведе до застой. Иновациите са от решаващо значение за успеха в много области, а неспособността за креативно мислене може да попречи на напредъка в кариерата. Възрастните, които са пропуснали неструктурираната игра в детството си, може да сметнат за предизвикателство да генерират иновативни решения или да се адаптират към променящата се работна среда, като по този начин ограничават професионалното си израстване.
Децата не трябва да бързат да пораснат, а родителите им трябва да ги оставят да бъдат деца!. Ако все пак вече сте възрастен и усещате, че имате пропуски в детството си, опитайте се да забавите темпото и да се свържете отново с онази част от себе си, която винаги е заслужавала просто да бъде дете. Прегърнете моменти на игривост, творчество и почивка. Никога не е твърде късно да почиташ вътрешното си дете и да си дадеш пространство да растеш и да процъфтяваш със собственото си темпо.