31 декември – най-дългоочакваният и тържествен ден през цялата година.
Ден за равносметка, за красиви емоции, забавление и очакване на новата и по-ползотворна година.
Ясно е, че Нова година не се празнува еднакво по целия свят на 31 декември. Докато ние в България я посрещаме на този ден, други страни празнуват края на годината на различна дата.
Но знаете ли кой по света празнува първи Нова година? Или защо фойерверките са звездата в новогодишната нощ?
Снимка: iStock
Например в Китай традиционно Нова година се празнува в деня на новолунието, което се пада между 21 януари и 21 февруари.
Хората в Самоа са първите, които посрещат новата година, като тя започва в 11 сутринта по централноевропейско време. Жителите на островите Бейкър и Хауланд са последните, които посрещат новата година, тъй като, когато там часовниците показват полунощ, вече е 13:00 ч. на 1 януари.
Екипажът на международната космическа станция могат да празнуват Нова година 16 пъти, тъй като толкова пъти пресичат международната линия за дата в космоса.
Произход на новогодишните традиции
Любопитно е да си припомним, че някога в Италия новата година не е започвала на 1 януари – във Венеция се е празнувала на 1 март, в Тоскана на 25 март, докато на юг началото на годината се е падало на 1 септември. Едва по-късно, с въвеждането на григорианския календар, е решено новата година да се отбелязва осем дни след Коледа.
Фойерверките – блясъкът на 31 декември
За мнозина цветните фойерверки са неразделна част от новогодишните тържества. Изненадващо, но тази новогодишна традиция датира от Средновековието. Още тогава, в нощта срещу първи януари, се е вдигала голяма шумотевица с цел да се прогонят злите духове и да се посрещне новата година.
Това е причината традиционните късметчета като коминочистачи, калинки, четирилистни детелини или прасета, да са толкова популярни в новогодишната нощ.
Снимка: iStock
Тъй като Земята невинаги се върти с еднаква скорост, може да се наложи да се добави една секунда на 31 декември, за да се балансира световното време. Това прави последната минута на годината с една секунда по-дълга от обикновено.
Как другите европейски страни празнуват Нова година? Какви красиви, но и забавни традиции за новогодишната нощ има?
Новогодишни традиции в Европа
Австрия
Нещата стават много класически в полунощ. Австрийците и особено хората във Виена танцуват валс, за да посрещнат новата година.
Открийте прочувствените истории и скъпи ритуали, които определят австрийската Нова година, свързвайки миналото и настоящето, семейството и приятелите, докато старата година грациозно отстъпва място на новата – това гласи съобщението на страницата в инстаграм на американо-австрийския институт Botstiber.
Дания
Датчаните започват Новата година по доста странен, но забавен начин. Обичайно е да се скача на новата година от стол – точно в полунощ. Предполага се, че това носи късмет.
Чехия
В навечерието на Нова година чехите искат да погледнат в бъдещето с помощта на ябълка. Ябълката се разполовява и ако сърцевината е във формата на звезда, това означава, че годината ще е щастлива. Ако обаче ядрото образува кръст, годината може да не върви по план.
България
Тази новогодишна традиция е особено забавна за децата. Те украсяват клонка, наречена суровачка с плодове, прежда, вълна и панделки. След това обикалят къщите в навечерието на Нова година, като потупват сърдечно всички по гърба за здраве и берекет. В замяна децата получават бонбони, бисквити или дребни пари.
Италия
В Италия един много специален елемент от облеклото придобива ново значение в новогодишната нощ. Традиционно е да посрещнете Нова година с червено бельо. Предполага се, че червеният цвят носи късмет и благополучие.
Испания
Гроздето играе много специална роля в празника. В полунощ се похапва грозде с всеки удар на камбаната. Тези, които се справят с предизвикателството и хапнат навреме, могат да очакват късмет през новата година.
Португалия
Португалците се надяват да спечелят повече богатство през следващата година, като държат монета в ръката си в полунощ.
Гърция
Гърците са превърнали в традиция да залагат до ранните зори на Нова година. Независимо дали става въпрос за игра на карти или игра на зарове, ако спечелите, се смята, че това ще ви донесе късмет през годината и в същото време сте спечелили допълнителни пари.
Снимка: iStock
Германия
Шаранът е талисман за късмет в Германия. Много семейства ядат шаран по празниците. Някои хора дори държат люспа от шаран в портфейла си, тъй като се смята, че гарантира, че ще бъде пълен с пари през цялата година. Тази традиция се спазва и в България, само че на 6 декември, когато е Никулден.
Снимка: iStock
Независимо в коя част на света се намирате, едно е ясно – Нова година означава ново начало.
А най-важната традиция, която да спазите задължително, е щастието!