Пролетта е тук, свързваме я със свежест, чистота и пъстри цветове. Няма друго цвете, което да носи толкова живот, колкото едно лале. Вътрешната сила и енергията на лалето е толкова силна, че дори и само едно е достатъчно, за да озари стаята и да предизвика усмивка.
Но знаете ли откъде всъщност идва лалето и в какво се крие неговата магия?
Снимка: iStock
Лалето – цвете с екзотичен произход
Лалето, което навярно всички свързваме с Холандия, всъщност има екзотичен произход – още от Османската империя.
По време на управлението на султан Сюлейман Великолепни това цвете постига най-голямата си слава и благодарение на посланика на Виена е изнасяно в Австрия, Холандия и Англия. В Холандия лалето става популярно и много скъпо, дотолкова, че се използва и като валута. Това красиво и нежно цвете бързо става любимо на знатните дами и дори е част от тяхната зестра.
Снимка: iStock
Името на цветето произлиза от турската дума tullband
В превод името на лалето означава тюрбан поради формата му, която всъщност наподобява тази на прическа. Лалето е символ на любовта, както разказва легендата, посветена на него, най-старата известна досега.
В Персия е живял млад мъж на име Ширин, който е бил лудо влюбен в любимата си Ферхад. Един ден Ширин заминава, но така и не се връща. Красивата Ферхад, разкъсвана между зори и залези, чака и чака да се върне, но накрая надеждата я оставя съвсем сама.
Обзета от отчаяние, в последен опит да го намери, тя се отправя в пустинята и докато се скита, пада върху камъни, остри като остриета на бойни мечове, които я прорязват до смърт. Тогава Ферхад започнала да плаче, а сълзите ѝ сътворили чудо. Докато падат и се смесват с кръвта на девойката, капка по капка, прониквайки в земята, се превръщат в красиви червени цветя: лалета., гласи легендата, публикувана на сайта viaggiealtrestorie.it.
Смята се също, че в приказките на „Хиляда и една нощ“ султанът пускал едно от тези цветя в краката на избраната жена от харема, за да покаже предпочитанието си.
Една от историите разказва за млад холандски фермер, който не познава други светове и не знае нищо друго освен да обработва земята си. Един ден фермерът открил няколко лалета в тревата, в чиито венчета се криели малки феи.
Внезапно той се влюбил в една от тях, която обаче, без да познава човешките чувства, така и не успяла да му отвърне със същото. Несподелената любов разболява младия мъж, което води до смъртта му. Феята, като научила за голямата му любов, сътворила в негова чест огромни полета, покрити с лалета.
Снимка: iStock
Най-красивите лалета на света
- Полуостровът Kop van Noord-Holland, който се намира северно от Амстердам,.
- Noordoostpolder, в провинция Флеволанд, където можете да карате велосипед през хиляди хектари земя, пълна с лалета. В тази област се провежда фестивалът на лалетата, който променя датите си всяка година.
- Лисе, между Харлем и Лайден, на запад от Амстердам, е най-известният и туристически район, където се намира паркът Keukenhof.
Tulipomania или Лалемания
Между края на шестнадесети и началото на осемнадесети век в Европа и особено в Холандия избухва истинска треска за лалета, която променя историята на тази страна завинаги.
1554 г. – в двора на Сюлейман Великолепни лалето пристига благодарение на пратка от луковици, поръчана от Ожие Гислайн дьо Бусбек, посланик на Хабсбургите. Османците бързо установяват, че дивите лалета са променливи и могат лесно да бъдат хибридизирани.
От този момент нататък започват безкрайни експерименти и тази способност на луковичното растение да се променя се тълкува като почти божествен знак. През 1597 г. ботаникът Джон Джералд заявява, че „природата изглежда си играе с това цвете повече, отколкото с всяко друго, което познава“.
Генетичната променливост на лалето не може да бъде контролирана до 17-ти век. Тогава османските специалисти се опитват да получат видове, които все повече да отговарят на техния идеал за красота: лалета с невероятно удължени и заострени листенца като стилети, чист цвят и венчета с много правилни и близки ръбове.
Междувременно, в студената и умерена Холандия, пристигането на лалето разпалва страст, която се превръща в спекулативен делириум.
Първите луковици, които пристигат в страната, са адресирани до Карол Клузиус, ботаник, директор на Императорската ботаническа градина във Виена и голям експерт по луковични растения.
През 1593 г. той се премества в Лайден и взима със себе си колекцията си от скъпоценни луковици, за които много се грижи и чиито качества небрежно превъзнася: ето защо някой сметнал за добра идея да ограби колекцията на добрия Клузиус, пораждайки масовото явление, променило завинаги историята на Холандия: манията по лалетата.
По онова време лалето е обвито в аура на мистерия поради ориенталския си произход. Цените на една луковица достигат огромни суми, почти колкото величествена къща в Амстердам. Лалетата дори се търгуват на фондовата борса.
Цветът на лалето
Цветът на лалетата винаги се дава от два пигмента, които работят заедно: основният, който е или жълт, или бял, и вторият, т. нар. антоцианин. Двете, когато се смесят заедно, определят крайния цвят.
Едно е ясно – лалетата са променили холандската история завинаги, като значително са ориентирали основния бизнес в страната към цветарството. Днес Холандия е безспорен лидер в производството на луковици. Една от най-очарователните гледки е да се наблюдава цъфтежа на лалето в безкрайните полета, пълни с чист цвят, нежно полюшващ се от вятъра.
Вълшебно е, нали?