„Книгите са уникална преносима магия“, е казал великият Стивън Кинг.
Да четеш хубава книга, да отпиваш на бавни глътки от чаша горещо кафе и да се наслаждаваш на аромата на цветята, песента на птиците, красива природа и свеж въздух наоколо – истинска идилия за любителите на книгите.
Неслучайно винаги свързваме четенето на книга със спокойствие, момент на истински мир със себе си, сякаш това е нашето специално лично време, което дори и да е само за 1 час, ни потапя в друг свят.
Снимка: Pixabay
За тези 60 минути ние забравяме за своите проблеми, напрегнатото ежедневие, болките и притесненията. Спираме за момент. А с нас и времето спира… сякаш този един час ни отвежда в едно друго измерение.
Разбира се, картинката, която описах в началото, с красивия пейзаж, чистия въздух и пълното спокойствие, в повечето случаи е трудно изпълнима. Или поне не на фона на обичайното ежедневие. По-скоро през така жадуваната лятна почивка или покрай коледните празници.
Снимка: Getty Images
А през останалите дни от годината, често четем на крак в метрото, на спирката на тролея, за 15 минути в обедната почивка докато похапваме набързо или пък се приспиваме с по няколко страници вечер. Без ухание на цветя и песен на птици, без перфектните условия.
И тогава, дори и за едни 15 минути, съществуваме само ние и написаното на страниците.
Именно затова винаги мозъкът ни асоциира четенето със спокойствие, мир и хармония. Защото това занимание само по себе си е вълшебно и не се нуждае от нищо допълнително.
„В книгите има повече съкровища, отколкото в цялата плячка на пиратите на Острова на съкровищата.“
Уолт Дисни
Може би бащата на анимацията е бил прав, защото науката намира обяснение в това четенето да въздейства по този начин.
5 причини да четем повече книги
Макар дигиталната ера да промени значително начина, по който четем, четенето само по себе си не се променя. Независимо дали е на хартия, на електронен четец или на лаптопа, изкуството на книгите е все още там.
1. Четенето ни помага да съсредоточаваме вниманието си
Социалните мрежи и необятният океан от информация, които ни заливат всяка секунда накъдето и да погледнем, със сигурност ни разсейват и ние все по-трудно се съсредоточаваме.
Цялата тази мозаечност и милиони частици от информация, комбинирани със силни звуци, премигващи светлини и ярки цветове, пречат на мозъка да асимилира и преработи всичко накуп. За част от секундата, клипът вече е друг и мозъкът е залят от ново море цветове, звуци и светлини. И още един, още един, още един.
Именно затова четенето на книга, разказ или дори по-дълга и задълбочена статия или интервю например, съсредоточават нашето внимание за по-голям период от време.
Тишината и спокойствието, които усещаме в момента, в който се отпуснем и наистина се абстрахираме от всичко останало, постепенно изпращат сигнали за успокоение, добра енергия и положително настроение. В този момент, дори и да четем нещо по-меланхолично, ние вътрешно сме щастливи, защото сме в хармония с тялото, мозъка и душата си. Точно в този момент.
2. Четенето подпомага функциите на мозъка
Четенето е един от най-добрите начини да „тренираме“ мозъка си.
Според проучване от 2013 г. на Emory University в Атланта, САЩ, е доказано, че колкото по-дълбоко читателите навлизат в историята, толкова повече области от мозъка се активират. Още по-изненадващо е, че тази мозъчна активност остава повишена няколко дни, след като участниците завършват книгата.
Снимка: iStock
И това не е всичко – изследване на Бостънската детска болница показва, че четенето може да създаде нови невронни мрежи и да подобри комуникацията между двете мозъчни полукълба.
Това ни позволява да обработваме информация по-ефективно и да учим нови неща по-бързо.
Проучване от 2011 г. потвърждава всичко това, откривайки също, че макар в ранна детска възраст да сме най-възприемчиви, можем да се насладим на тези мощни ползи за мозъка на всяка възраст.
3. Четенето действа като антистрес терапия
Според проучване от 2009 г., проведено в University of Sussex, четенето намалява нивата на стрес с до 68%. Само за шест минути, след като сте започнали да четете дадена книга, пулсът се забавя, кръвното налягане се понижава и мускулите започват да се отпускат.
За да се насладите на дългосрочните ползи от четенето, добре е да знаете още, че изследванията показват, че тридесет минути ежедневно четене намалява физическите симптоми на стрес. Няма значение какъв тип книга четете, стига да можете да се съсредоточите върху четенето без прекъсвания (това се отнася и за аудиокниги).
Четенето с детето също може да намали стреса, като същевременно влияе добре на връзката родител-дете. Проучване от 2020 г. от Journal of the American Psychological Association установява, че родителите, които четат на децата си ежедневно на възраст от 6 до 12 месеца, имат по-ниски нива на стрес, по-чувствителни са към нуждите на децата си и са по-топли и отворени към техните нужди и емоции.
Изграждането на навик за ежедневно четене може да помогне за съвземане в труден момент, а може да се превърне и в ценно време за свързване както със самия себе си и своите чувства, така и с нашите деца.
4. Подобрява креативността и въображението
Често ли ви се случва да се вдъхновите за нещо, само защото сте прочели история как някой друг вече го е направил?
Това е част от магията на книгите. Със сигурност няма да успеем да вдигнем голям кон с голи ръце като Пипи Дългото Чорапче, но можем да се вдъхновим да отворим нова страница в живота си, да опитаме нещо ново или пък да сбъднем своя отдавна жадувана мечта.
Ако сте чели книгата „Едно лято в Италия“ на Пип Уилямс, със сигурност сте се размечтали да зарежете всичко за 3 месеца и да обикаляте поляните на Тоскана. А самият факт, че книгата е истински разказ на преживяванията на авторката, определено е най-силната мотивация.
А ето и малко подкрепа от науката.
Четенето помага да разширим собствения си въображаем свят. Докато четем, тилният лоб се активира – областта на мозъка, отговорна за обработката на визуална информация. Това е особено ефективно, докато четете художествена литература, тъй като представянето на световете и героите, които авторът описва, ни помага да визуализираме по-лесно това, което четем. Чрез книгата приемаме една абстрактна концепция и я правим реална в ума си.
Съвместно проучване от 2007 г. между Appalachian State University и Angelo State University установява, че студентите, които четат за удоволствие, имат по-високи нива на креативност, по-положително възприемане на своите преподаватели, нетърпеливи са да учат и постигат по-лесно своите академични цели.
Или с други думи – колкото повече четем, толкова по-лесно става творчеството в други области от живота. В допълнение, тилният дял също е отговорен за вземането на решения, което означава, че колкото повече „тренираме“ тази област на мозъка си, толкова по-добри ще бъдат процесите на вземане на решения.
5. Четенето подобрява паметта
Добрата памет е най-ценният актив в днешния забързан свят. Неотложни работни задачи, списък за пазаруване, рождения ден на класната на детето в училище, правилно планиране на следващата семейна почивка, смяната на зимните гуми на колата… и още, и още, и още…
Нещата, които ежедневно се мъчим да запомним са безброй, а най-стресиращото за мозъка, е че тъкмо стигнем до някакъв баланс в паметта си, и изникват още купища дребни неща. И всичко започва отначало.
И тук отново решението е в книгите.
Проучванията показват, че четенето подобрява паметта чрез постоянно ангажиране на мозъка. По този начин поддържаме краткосрочната и дългосрочната си памет активни, докато проследяваме информацията или сюжетната линия в книгата.
И двата вида памет намаляват с напредването на възрастта, а според проучванията, при хора в напреднала възраст, редовното четене в продължение на осем седмици, показва значително подобрение в паметта.
Изброените 5 причини да четем повече книги, са само малка част от положителните аспекти на това приятно и любимо занимание. А изводът, е че докато все бързаме да свършим всички ангажименти и да угодим на хората около себе си, лесно забравяме за нас самите.
Книгите са един от най-лесните начини да се погрижим за своето вътрешно аз. Дори и за 15-20 минути на ден.
А бонусът са всички ползи за ума и тялото.