fallback

Красотата и безкрайността на морето успокоява нервите и отпуска сетивата

10 July 2025 10:30

Теорията за Blue Mind обяснява защо се чувстваме спокойни на море, басейн, езеро или дори след топла вана

Калабрия, Италия. Снимка: IStock

► Почивката на морето винаги ни успокоява

► Синьо безвремие, лек морски бриз, безкрайно синьо поле и приказна красота

► А замисляли ли сте се защо именно почивката на морския бряг е толкова зареждаща всички сетива?

Има си научно обяснение и то се нарича blue mind theory.

Ако се чувствате спокойно, разхождайки се край морето, или сте изпитвали усещане за цялостно пречистване на ума и тялото след плуване в дивата природа, може би навлизате в състояние на т. нар. blue mind (син ум).

Д-р Катрин Кели, експерт по сините пространства, старши преподавател в Университета в Брайтън и автор на „Сини пространства: Как и защо водата може да ви накара да се чувствате по-добре“, разказва в интервю за countryliving.com, как сините пространства могат да подобрят нашето физическо и психическо благополучие.

Какво представлява „теорията за синия ум“?

Тази така популярна напоследък теория е популяризирана от покойния морски биолог д-р Уолъс Дж. Никълс преди десетилетие в неговата книга от 2014 г. „Син ум“.

Всъщност теорията се фокусира върху идеята, че престоят близо, над или във вода, може да успокои ума ви, да ви пренесе в медитативно състояние и да ви направи по-щастливи и по-здрави.

Това състояние пречиства мозъка от напрежението и всички онези мисли и задачи, които не ни дават мира ежедневно. Ако човек прекарва постоянно времето си в тази напрегната т. нар. „червена зона“, лесно ще влезе в хроничен бърнаут, ще бъде тревожен, нервен и притеснен.

Снимка: iStock

Успокоява нервната система

Добрата новина е, че когато влезете в състояние на Син ум, тази стресова реакция се неутрализира, нервната система започва да се отпуска и се чувствате по-спокойни и щастливи.

„Не е нужно да сте супер активни, изследванията показват, че можете да сте във или до вода, за да се възползвате от предимствата“, сподели д-р Кели пред Country Living.

Езерото Комо, Италия. Снимка: iStock

В сравнение със зелените пространства, изследванията върху ползите от сините пространства са сравнително нови, но има все повече доказателства, че те могат да повлияят положително на психичното здраве и благополучие.

Като помагат за успокояване на нервната ни система, сините пространства ни позволяват да достигнем медитативно състояние, което помага за намаляване на стреса и засилване на чувството за спокойствие.

„Изследванията показват, че водата може да има важно въздействие и върху нашите хормони, като например намаляване на хормоните на стреса адреналин и кортизол“, обясни д-р Кели.

Чувство на свързаност с природата

През 2022 и 2023 г. Агенцията по околна среда ръководи проекта „Форум за сини пространства“ в сътрудничество с организации в цяла Великобритания. Проектът разглежда житейския опит на хората със сините пространства. Резултатите са в полза на морето, показвайки че такива пространства са успокояващи, възстановяващи и релаксиращи, а също така могат да насърчат личностното израстване.

„Връзката с водата попада в по-широкия обхват на връзката с природата и изследванията показват, че чувството за свързаност с природата може да подпомогне нашето благополучие по редица начини.

Чувството за свързаност с природата е ключово и може да помогне за всичко – от управление на стреса до стимулиране на креативността.

Доста красиво, това ни позволява да се свързваме и с други хора, независимо дали става въпрос за семейството на плажа или за група диви плувци.

Това наистина подобрява нашето социално благополучие, по-специално, защото самотата и откъснатостта са едни от най-големите причини за лошо психично здраве и благополучие.“, каза още специалистът.

Подобрява физическото здраве

Когато сме във вода, често се занимаваме с физическа активност като плуване, гмуркане или сърф, което може да подпомогне сърдечносъдовото здраве и да повиши нивата на ендорфини, които ни карат да се чувстваме щастливи.

„Депресията е възпалителна реакция и много съвременни заболявания са свързани с възпаление в тялото. Блуждаещият нерв (който играе ключова роля за успокояването на нервната система) реагира добре на студена вода и противовъзпалителното лечение, така че в тази област се провеждат много интересни изследвания“, добави д-р Кели.

Включете водата в сутрешната си рутина

„Използвайте вода, където можете, независимо дали това е пръскане на студена вода върху лицето ви сутрин или включването на душа на студена струя за последните 30 секунди.

Фокусирайте се върху лицето, главата и шията си и наблюдавайте дишането и рефлекса си на задъхване, докато го правите.“

Басейните също са алтернатива

Разбира се, не е нужно да живеете до морето или да ходите на почивка непрекъснато, за да се насладите на предимствата на сините пространства.

„Можете да плувате в закрит или открит плувен басейн или да се разхождате покрай вода, независимо дали е езерце или езеро“, според д-р Кели.

„Водата е до голяма степен сензорен пейзаж, така че ако не можете да влезете, седнете до нея, гледайте я и я слушайте.

Забележете цветовете, формите, движението и звуците. Това е, което психолозите наричат мека фасцинация, което е идеята, че текстурите на природата ангажират всички наши сетива и това може да подобри нашето благосъстояние.“

Наслада от водата през зимата

През зимните месеци д-р Кели съветва да се свързвате с водата, като се насладите на топла вана или душ.

„Без значение по какъв начин взаимодействате с водата, съобразете намерението си с нея.

Трябва да се стремим към осъзнато взаимодействие с водата, независимо дали става въпрос за това да гледаме на топлата вана като на начин да отмием тревогите на деня, или за чувство на благодарност за това, че имаме достъп до чиста вода от кухненската ни чешма.“

За още новини от света на здравето и пътешествията последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Донка Найденова
Сподели
здраве басейн нерви езеро синьо спокойствие релакс море вода
0 коментара
fallback