Всеки човек, който има сериозна, продължителна връзка знае, че взаимоотношенията са предизвикателство.
Много хора са неудовлетворени от брака си не заради нещо конкретно като изневяра или финансови проблеми, а просто защото не полагат достатъчно усилия, за да направят половинката си щастлива.
Те се сещат за това, когато вече е станало твърде късно и проблемите са се натрупали с времето.
Дори да сте доволни от отношенията си в момента, добре е да ги поддържате в добра форма периодично.
Ето и 7 неща, които трябва да спрете да правите спрямо партньора си, ако искате връзката ви да оцелее на житейските бури:
1. Да не казвате на половинката си, че ви е грижа за него/нея
Редовно напомняйте на партньора си, че го обичате, дори да сте заедно от дълго време. Според психолозите всеки човек трябва да се старае да доказва на половинката си, че я цени и уважава. Опитайте се да запазите топлината в отношенията си с прегръдки, целувки и мили думи.
2. Да забранявате на партньора си да има личен живот
Според други психолози всеки човек във връзка трябва да зачита личния живот на партньора си, особено когато става въпрос за приятели и кариера. Много хора се изкушават да обсебват половинката си и да искат всичкото ѝ свободно време за себе си, което е грешка.
3. Да криете някакви неща от половинката си заради неудобство
Дори да имате някакви срамни тайни от партньора си, експертите съветват да се опитате да ги споделите. Ако имате някакви спотаени чувства, опасения или притеснения свързани с вашия партньор, по-добре му кажете, дори с риск да го разстроите. Така двамата ще обедините усилията си в разрешаване на проблемите, иначе рискувате да нарушите общуването си, задълбочавайки недоразуменията помежду си.
4. Да сте твърде обвинителни по време на спор
Опитайте се да не нападате половинката си по време на конфликт, сякаш сте дете в началното училище. Не правете обвинителни изявления и се опитайте да не събуждате в партньора си чувство на възмущение. Така той ще заеме отбранителна позиция и няма да стигнете доникъде. Вместо: „Ти никога не мислиш за моите нужди“, опитайте се да преформулирате изречението в: „Когато си правиш планове без мен, ме караш да се чувствам така, сякаш не те е грижа за моето мнение.“
5. Да не гледате специфични филми с половинката
Някои филми помагат на взаимоотношенията. Едно проучване от Университета на Рочестър установи, че двойките, които гледат заедно смислени, интересни филми на житейски теми, после прекарват време в обсъждането им и като цяло това има положителни ефекти за тях като двойка. Изследователите предполагат, че гледането на филми за взаимоотношенията на други хора, може да ни направи по-съзнателни за това как да действаме в нашата собствена връзка.
6. Да не инвестирате време в създаването на общи хобита
Партньорите в почти всички здрави връзки си имат някакви общи хобита и страсти, дори да си имат и лични-отделни. Това може да са пътувания, спорт, отношение към изкуството и др. Важно е да прекарвате свободното си време със своя партньор, но в интересни дейности, които да ви помогнат да се развивате и обогатявате заедно.
7. Да не прекарвате достатъчно време заедно
Проучванията показват, че двойките, които прекарват повече време заедно, все пак имат по-добри отношения като цяло, в сравнение с партньорите, които често се разминават на вратата. Така че излизайте вечер на кино и вечери, закусвайте заедно в събота и неделя, спортувайте в екип и т. н. Просто полагайте усилия за това връзката ви да бъде стабилна.