Емоционалната стабилност пряко допринася да бъдем щастливи и да имаме по-добър живот. Без нея рискуваме да попаднем в омагьосан кръг на ревност, стрес, тъга и депресия.
Трябва да имаме предвид, че има начини, с които да подобрим емоционалното си здраве, а с него и качеството на живота си. Можем да променим начина, по който мислим, както и ежедневните си навици.
За тази цел от полза би било усвояването на навиците на емоционално стабилните хора. Какво правят и не правят те?
1. Казват „не“
Емоционално стабилните хора знаят кога и как да откажат. Те не се ангажират прекалено и не правят лъжливи обещания – просто казват „не“ на искания, които не желаят да изпълнят или за които нямат време.
Те добре разбират, че имат само двадесет и четири часа в денонощието, така че искат да прекарват времето си мъдро – правейки нещата, които са най-важни за тях.
Спокойни са и не се чувстват неудобно, когато отказват, нямат нужда и да обясняват своето решение. Отказът е признак на увереност.
2. Наясно са със силата на слушането
Тези хора слушат повече, отколкото говорят. Те са уверени в това, което трябва да кажат, и следователно не изпитват нужда да говорят през цялото време. Те са чудесни в общуването, поради способността си да слушат.
Освен това, такива хора знаят как да приемат критика. Те искат да знаят мнението ни, дори ако не са съгласни с него.
3. Не се притесняват да поискат помощ
Емоционално стабилните хора не се чувстват застрашени, когато се нуждаят от помощ. Най-успешните хора в света имат цели екипи, които ги подкрепят и им помагат.
Те добре знаят, че не всичко могат да направят сами и не губят време в опити. Те се доверяват на хората и не се притесняват да поискат (или наемат) помощ.