IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

5 „отрицателни“ личностни черти, които всъщност помагат

28 март 2018 08 20

Някои негативни черти всъщност ни помагат в живота

Снимка: istockphoto.com

Снимка: istockphoto.com

Има хора, които са болезнено срамежливи и на тях общуването с нови хора им носи безпокойство. Те предпочитат да се държат като аутсайдери или да се правят на невидими, когато са в група. Тези интровертни хора често се борят с тази своя срамежливост и несигурност, и обикновено с течение на годините успяват да я преодолеят поне наполовина.

Срамежливостта обаче успява да им помогне за някои неща. Обикновено тези хора се научават да изслушват другите, стават по-наблюдателни и често се насочват към творчески професии. Уж да си свенлив е негативна черта, но си има и позитиви.

Ето и още 5 личностни черти, които се считат за отрицателни, но които имат доста положителни аспекти:

1. Песимизъм

Докато светът ни учи, че трябва да сме оптимисти, за да имаме щастлив живот, песимистите също нерядко успяват да се радват на едно нелошо битие. Оптимистите обикновено подценяват рисковете и са по-склонни да се отдадат на предизвикателства, които да се объркат. Песимистите мислят за възможния най-лош сценарий от ситуацията, което им позволява да се подготвят за най-тежкото. По ирония на съдбата, техните непрекъснати негативни мисли им помагат да успеят в новите си начинания, залагайки само на сигурни стратегии.

2. Самокритика

Докато прекомерното самосъзнание може да парализира човек, пречейки му да предприеме смислени действия в живота си, все пак здравословното количество самокритика отваря духа на човека за познание. Представете си някого, който мисли, че знае всичко – той няма нищо да научи. Ако човек признава, че има какво да научи, той е по-възприемчив към нуждата от самоусъвършенстване, което пък му носи неочаквани позитиви в живота.

3. Егоизъм

Много хора смятат, че егоизмът не носи благополучие на човек. Счита се, че хората, за които приоритет са личните им физически, умствени, емоционални и духовни потребности, срещат граници в общуването си с другите. Да, обаче те често имат повече време, търпение и енергия от другите. Представете си човек, който се е изморил от това да се грижи за нуждите на всички останали, без да мисли за себе си. Този човек често е изнервен, стресиран, изтощен, раздразнителен и т. н., докато егоистът ще си се чувства фокусиран, съсредоточен и щастлив.

4. Нетърпение

Всеки знае, че търпението е добродетел. Нетърпението е индикация, че това, което някой прави, или не е толкова важно за него, или му е неприятно и искат да го преодолее бързо. Понякога обаче нетърпението се оказва саморефлективен инструмент, който сигнализира човек за това, което е наистина важно за него или пък не. Нетърпението мотивира хората да предприемат действия, без да чакат. То ги подтиква да търсят решения на проблемите си.

5. Угаждане на другите

Счита се, че хората, които искат всички около тях да бъдат доволни и щастливи, вредят на себе си. Те обаче наистина са внимателни към нуждите на другите. Тези хора често са много адаптивни към различните хора и ситуации. Те измислят творчески начини за свеждане до минимум на конфликтите и запазване на мира в групова среда. Това определено не е отрицателна черта.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари