Петъците обикновено не само бележат края на работната седмица, но ни и вдъхновяват за идеи за пътуване – понякога за уикенда, а понякога за по-далечни дестинации. Днешната посока е Виетнам, затова се заредете с настроение за екзотика в „Без будилник“ в Dnes.bg
Ханой
Отправяме се към Ханой – столицата на страната. Буквално името му означава „град между две реки“, но освен това той е и между две епохи. Френската колониална архитектура се съчетава сякаш напълно естествено с традиционните местни постройки.
Тук се намира едно архитектурно постижение на 11 век – Пагода на една колона. Храм, построен върху колона с диаметър 1,25 м. Идеята на пагодата е била да изобразява цвят на лотос – символ на чистотата и невинността.
Следващото място е още един храм – Нгок Сон Темпъл. Името му означава „Храмът на изумрудената планина“ и той е разположен на кокетно островче в езерото Хоан Кием, до него води аленочервен мост.
Легендата гласи, че през 15в., Господ изпратил на император Ле Тай То магически меч, с който да прогони китайците от Виетнам. След войната, гигантска костенурка грабнала меча и се гмурнала в дълбините, за да върне меча на неговите божествени собственици. Оттук произхожда и името „Езерото на възстановения меч“ – Хоан Кием.
Сапа
Виетнам има своите Алпи. Всъщност, става въпрос за живописния курорт Сапа, който е в планинска местност, която толкова напомняла на френските колонизатори на познатата им планина, че нарекли района Тонкинските Алпи.
Гледката обаче не е единственото, с което Сапа си струва. Малките сгушени селца са дом на редица обичаи и култури, всяка уникална и много богата.
Залива Халонг
Десетки малки острови, покрити с дървета и високи скали са разпръснати из изумрудените води на залива Халонг.
Митичният „Залив на драконите“ е от най-впечатляващите гледки на Виетнам. Твърди се, че някога дракони слезли от небесата и от нефритените капки, които падали във водите на залива, са се образували хилядите островчета, за да защитят залива и живеещите край него хора от нахлуващи грабители.
Докато сте в залива не пропускайте пещерата Тиен Кан Сон. Тя е почти непокътната и много живописна.
Още с влизането човек се озовава в сюрреалистична обстановка. Сталактитите са формирали лотос и бебе слон, а въображението помага на човек да оприличи и всички останали фигури на нещо познато.