Всички знаем, че цените на алкохола в ресторантите са понадути. Вярно е, че лицензите, данъците и таксите оказват влияние за ценообразуването на винения лист в заведение, но 200% надценка на стойността на бутилка с вино с иначе доста посредствено качество, може доста да утежни едно обикновено празненство с приятели, например.
Практиката да се внася собствен алкохол в ресторантите се прилага отдавана у нас по сватби и по-големи тържества, срещу заплащането на такса „тирбушон" или „тапа". Това е обикновено символична сума, начислявана от заведението върху всяка бутилка внесен от клиентите алкохол, което излиза на сметка, когато сме си купили пиенето на преференциални цени заради по-големите количества.
Малко хора обаче знаят, че тази практика се прилага на запад отдавна с малко по-различен принцип. Наричат я BYOB (Bring Your Own Bottle – Носете си собствена бутилка) и се случва в доста реномирани и скъпарски заведения, където срещу такса „тирбушон", ценените клиенти са поканени да донесат вина дори от собствените си колекции. Отскоро и по-непретенциозни заведения прегръщат идеята, особено в по-слаби дни, когато находчивите мениджъри предлагат офертата, само за да привлекат клиенти.
Идеята за внасянето на собствен алкохол е добра, особено за джоба ви, но и крие някои подводни камъни, които е добре да се опитате да избегнете. Следващите няколко съвета ще ви помогнат за това.
Не действайте на сляпо
Препоръчително е да проучите добре ресторанта, в който отивате: не само, ще разберете каква такса „тирбушон" да очаквате, ами и ще сте наясно какви вина те самите смятат за подхождащи на блюдата в менюто. Така и вие ще можете да подберете най-подходящата селекция от питиета, с която да акомпанирате ястията.
Преценете разхода си адекватно
Колко да похарчите за бутилка зависи много от ресторанта, който сте избрали. Ако отивате в любимата си кръчма в квартала, където виното в менюто е само с около 5 лева по-скъпо от това в магазина, няма защо да се изхвърляте за скъпо питие, струващо повече от 15 лв. литъра. Така може и да не спестите много пари, но поне ще знаете точния произход на това, което пиете и то по всяка вероятност ще е по-качествено от предлаганото в ресторанта.
И обратното: ако планирате вечер в по-изискано заведение, не върви да се появите с вино по-долно качество. Хубаво е да изчислите цената на бутилката, плюс таксата в ресторанта, плюс бакшиша и пак да ви излезе по-евтино от това, което предлагат в менюто.
Отнесете се с респект към бутилките си
Отново това се отнася за по-скъпо вино в по-изискано заведение. Безсмислено е да купувате наистина качествено вино, след което да провалите ефекта от него, като не бъде сервирано по най-добрия начин, за да се усетят качествата му.
Предложете дегустация на персонала
Въпреки че сами ще донесете виното, не е зле да спазвате необходимите етикет. Вие все още разчитате на персонала на заведението виното да бъде разлято в чаши и обслужено подобаващо. Добрият сомелиер ще се погрижи питието ви да бъде отворено и сервирано по правилния начин в точната посуда, дори и когато не го купувате от неговото заведение, затова не е лош ход за благодарност да му предложите да опита виното. Ако пък познавате главния готвач на заведението, предложете и на него чаша вино – това би могло да ви донесе само дивиденти в последствие.
Оставете щедър бакшиш
И накрая, но не по важност, е добре да знаете, че когато носите собствен алкохол в заведение, сервитьорите, които ви обслужват, ще загубят процент от дохода си, тъй като и той е предвиден в надценката в листата с питиетата, но рядко е покрит от таксата „тапа". Хубаво е да добавите някакъв допълнителен процент към бакшиша, който възнамерявате да оставите, базиран на цената на бутилка на дребно и таксата „тирбушон". Така, хем те ще получат полагащите им се иначе пари, хем вие ще сте пак напред, но без да изглеждате като скръндза.