Юсра Мардини е вдъхновение.
Едва на 17 години тя бяга от разкъсаната от война родна Сирия заедно със сестра си. И двете са плувкини, трениращи на най-високо ниво. Когато малката лодка, на която Юсра пътува заедно с 18 други бежанци, се поврежда в средата на Средиземно море, тя и сестра ѝ скачат във водата и теглят плавателния съд на безопасно място. След като достигат европейски бряг и намират последното си убежище в Германия, Мардини се връща към тренировките в басейна и в крайна сметка печели квота за олимпийските игри в Рио и Токио.
Историята на Мардини и сестра ѝ вдъхновява филма The Swimmers, който може да гледате в Netflix, а двете дами бяха включени в списъка на списание Time за 100-те най-влиятелни хора през 2023 година.
Тази година олимпийската шампионка се завърна в Сирия десетилетие по-късно.
„Не мога да повярвам, че този момент е истина. След 10 години аз отново съм в басейна, където започна всичко, мястото, където мечтаех за Олимпиада, където се влюбих в плуването и където моето приключение започна“, написа Мардини в социалните мрежи за завръщането си у дома.
През 2017 година Юсра е обявена за най-младия посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Тогава тя е на 19 години.
„Толкова много неща са се променили, но все още го усещам като дом. Не мислех, че отново ще мога да видя това място, да седя на трамплина. Емоциите ми бушуват, изпитвам благодарност, носталгия и истинска радост. Този басейн ме изгради и днес отново съм тук... У дома съм“, допълни медалистката.
27-годишната дама разказва историята си в мемоара „Плувай“. Тя също така стартира едноименна фондация, която работи за осигуряването на достъп на бежанци до спорт и образование.
Историята на Юсра Мардини е живото доказателство, че силата на човешкия дух може да пребори всички бариери.
Началото на опасно пътуване
Юсра Мардини израства в Дамаск, Сирия, в семейство, запалено по спорта. От малка плуването е нейното убежище. Баща ѝ, който също е плувец, я въвежда в спорта от ранна възраст. Талантлива и дисциплинирана, Мардини бързо започва да се откроява в местните състезания. Политическият и военен конфликт в Сирия обаче започва да нарушава ежедневието ѝ.
През 2011 година в страната на Юсра избухва гражданска война, която превръща живота ѝ в постоянна борба за оцеляване. Четири години по-късно ситуацията става непоносима. Мардини, която тогава е на 17 години, и сестра ѝ Сара взимат трудното решение да напуснат родината. Тяхната цел? Да намерят убежище в Европа, далеч от бомбите и разрушенията.
Пътуването им ги отвежда в Турция, където се качват на малка, претоварена гумена лодка заедно с около двадесет бежанци в опит да прекосят Егейско море и да стигнат до Гърция. Много бързо двигателят се поврежда и плавателният съд започва да потъва. Без колебание Юсра и Сара се гмуркат в ледената вода. Повече от три часа те плуват, дърпайки лодката, поддържат я на повърхността в опит да избегнат най-лошото.
Благодарение на своята смелост и физическа сила, двете сестри издърпват всички бежанци до остров Лесбос. Този момент бележи началото на нова глава за Юсра, в която оцеляването постепенно се превръща в надежда.
Нов живот в Европа
След като преживяват мъчителното пътуване, Юсра и сестра ѝ пристигат в Германия. Животът в бежанските лагери не бил никак лесен, белязан от несигурност и неяснота. И все пак Мардини отказва да позволи на отчаянието да я завладее. Тя бързо намира басейн в Берлин и подновява тренировките си. Плуването отново се превръща в нейното бягство от реалността и сигурно убежище, което да ѝ помогне да построи наново живота си.
Талантът на Юсра бързо привлича вниманието. Свен Спаненкребс, треньор на местния клуб Wasserfreunde Spandau 04, веднага вижда потенциала на сирийката и решава да я вземе под крилото си. Той е твърдо убеден, че тя има всички необходими качества, за да постигне велики неща. Юсра тренира здраво с яростна решителност да докаже на треньора си, че не е направил грешно решение. Тя превръща болката от миналото в движеща сила, а напредъкът ѝ е неоспорим.
Юсра плувала не само за себе си, но и за всички онези, които като нея са били принудени да избягат от войната и да започнат нов живот. Всяка дължина в басейна се превръщала в потвърждение на правото ѝ да съществува, да мечтае и да успява.
Олимпийската мечта
През 2016 година Международният олимпийски комитет обяви създаването на първия олимпийски отбор на бежанците – инициатива, насочена към даване на гласност на спортисти, разселени поради конфликт. Юсра е избрана да представлява този исторически отбор на Олимпиадата в Рио де Жанейро.
На 6 август 2016 година тя влиза в олимпийския басейн пред очите на целия свят. Състезава се на 100 метра бътерфлай и печели серията си. Въпреки че не взима медал, победата ѝ е значима. Доказва, че статутът на бежанец не определя човека – смелостта, решителността и талантът надхвърлят всички етикети.
Игрите в Рио не са самоцел за Юсра, а трамплин. Тя става посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Използва славата си, за да повиши глобалната осведоменост за тежкото положение на бежанците, подчертавайки тяхната човечност и често пренебрегван потенциал.
След това Мардини е поканена да представлява отбора на Сирия на Олимпиадата в Токио през 2020 година, но решава да остане в този на бежанците.
„Олимпийските игри промениха начина ми на мислене относно бежанците. Излязох на стадиона в Рио и осъзнах, че мога да вдъхновявам толкова много хора. Осъзнах, че „бежанец“ е само дума и това, което правиш с нея, е най-важното нещо“, казва Юсра.
Гласът на безгласните
Историята на Юсра Мардини се простира далеч отвъд спорта. Тя се превърна в икона на човешката устойчивост.
През 2018 година плувкинята публикува автобиографията си „Плувай“, описваща подробно нейното невероятно пътуване. Историята ѝ също така вдъхновява филма The Swimmers, пуснат в Netflix през 2022 година. Той достига до световната аудитория, като подчертава куража и решителността на бежанците.
През годините Юсра използва своите платформи, за да се застъпва за правата на бежанците. Тя пътува по света, говори на конференции и се среща с лидери, за да се застъпи за по-хуманни политики за разселените по цял свят. Нейното послание е ясно – зад всеки статут на бежанец се крие история, потенциал, живот, който си струва да се живее.
Днес Мардини продължава да плува, но също така се е превърнала в модел за подражание за цяло поколение. Тя доказва, че бежанците не са само жертви – те са и артисти, спортисти и лидери. Твърдо решена да не позволява миналото ѝ да я определя, Юсра е превърнала историята си в сила, показвайки на света, че устойчивостта и смелостта могат да преодолеят и най-непреодолимите препятствия.
От сирийски бежанец до олимпийски плувец, Юсра Мардини прекоси най-коварните води и плува към славата.