IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Диабет, затлъстяване? Биологичният часовник може да е виновен

23 септември 2010 11 42

Върху здравословното ни състояние може да влияе и навикът ни сън и бодърстване.

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Всички сме наясно, че затлъстяването и много от съвременните болести са следствие от стила ни на живот.

Оказа се, че освен известните фактори, като начин на хранене и движение, върху здравословното ни състояние може да влияе и навикът ни сън и бодърстване.

Американски и китайски биолози са установили, че ключовият протеин криптохром, който регулира биологичния часовник на бозайниците, контролира също производството на глюкоза в черния дроб.

Промените на концентрацията му могат да подобрят здравословното състояние на мишки, страдащи от диабет.

Пред медицината се открива съвършено нов биохимичен подход при разработката на методи за лечение на напълняването и на захарен диабет Тип 2.

Откритието на китайските и американските учени доказва хипотезата, че нарастването на броя на заболяванията от диабет в индустриално развитите страни отчасти е следствие на нарушаването на циклите на сън и бодърстване.

"Ние сме свикнали да мислим, че нашата обмяна на веществата се регулира на първо място от хормони от панкреаса - казва Марк Монтмини, от Института за биологични изследвания "Солк", един от авторите на изследването. - Оказа се, че именно биологичният часовник определя доколко добре тези хормони ще регулират обмяната на веществата."

За пръв път криптохромът е открит като протеин, регулиращ биологичния часовник на растенията. По-късно е установено, че той изпълнява същата функция при плодовите мушици и бозайниците.

Но ролята му в регулацията на глюкозата в черния дроб се оказа изненада за учените от Калифорнийския университет в Сан Диего, Института за биологични изследвания "Солк", Института по геномика към "Новартис", от Университета в Мемфис и от Китайската академия на науките.

Досега никой не можеше да си представи, че криптохромът не само ритмично включва и изключва гените в клетъчното ядро, но играе важна роля и отвъд пределите му.

КоментариКоментари

Sunnny ( преди 14 години )
Това е то. Слушаш си организма и спиш и се храниш нормално. А не да ме карат да излизам в 11 вечер
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар