IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо сме тооолкова уморени?

2 март 2011 09 20

Предлагаме ви няколко причини за липсата на тонус. Намирате ли вашата?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

За вас не знаем, но напоследък ни се струва, че като че ли целият свят е изгубил виталната си енергия.

Най-честата реплика, която чуваме, и се хващаме, че сами казваме, е „Спи ми се“ или „Много съм изморен“.

Началото на март е, и по това време е нормално зимата да започва да ни тежи.

Но това ли е единствената причина за всеобщата умора? Попитахме нашите приятели от Puls.bg и те ни отговориха доста изчерпателно. Дадоха ни не една, а цели 15 причини. Научете първите 7 сега...

1.Липса на достатъчно сън

Недостатъчното сън въздейства негативно върху концентрацията и самочувствието непосредствено. Докато в младежки години можем да си позволим едно денонощие без сън, то в зряла възраст дори намаляването на количеството му с един час на денонощие се отразява на общия ни тонус и настроение.

Засечете колко време спите и си направете твърд график, час на лягане и ставане. Времето за сън на денонощие не бива да е по-малко от 7-8 часа. Забравете за лаптопа в спалнята, за телефона и телевизора.

При безсъние взимайте незабавно мерки и ако не успеете да се справите самостоятелно, потърсете компетентен специалист.

2.Сънна апнея

Има случаи, в които дори и продължителността на съня да е достатъчна, ставаме изморени. Една от най-вероятните причини е сънната апнея. Проблемът при състоянието е, че по време на сън за кратко дишането прекъсва, което ни „буди“ за части от секундата. В резултат на това сънят е непълноценен и накъсан без да се осъзнава от потърпевшия.

Сънната апнея може да се повлияе с редуциране на теглото при наличие на излишни килограми, отказ от тютюнопушене. Решение е и използването на апарат за дишане през нощта и сън в определена поза.

3.Небалансирано хранене

Недостатъчният прием на храна е причина за изпитване на умора. Повече вреди обаче небалансираното хранене и консумация на непълноценни продукти. Храненето е процес, който ни зарежда с енергия. За да действа правилно приемът на храна трябва да поддържа нивото на кръвна захар постоянно в норма.

Храната следва да се приема на равни интервали, за да се избегне спад под референтните граници на кръвната захар. Неблагоприятно е и когато се подава високо съдържание на глюкоза, тъй като веднага след поемането й от клетките, нивото й в кръвта рязко спада, което отново води до умора. В дългосрочен план това е причина за инсулинова резистентност и развитие на диабет.

Решението на проблема е винаги да се закусва сутрин след ставане, да се приемат достатъчно белтъчини при всяко хранене, както и да се въведат в режима леки междинни закуски.

4.Анемия

Анемията е една от водещите причини за постоянна умора при жените. Донякъде се дължи на менструацията, при която се губи желязо. Това може да е неблагодарно за някои от тях. Червените кръвни клетки, които носят желязото, доставят кислород на организма. Недостатъчното осигуряване на кислород на тъканите и органите, е причина за умората.

За да се избегне анемия, е необходимо да се консумират храни, богати на желязо – месо, черен дроб, миди, ракообразни, бобови култури, пълнозърнести. По преценка на лекар се приемат добавки с желязо.

5.Депресия

Депресията се приема просто за емоционално разстройство от повечето хора. Факт обаче е, че тя въздейства и на физическото ни здраве. В следствие на нея се оплакваме от постоянна умора, главоболие, загуба на апетит, трудно заспиване, безсъние или обратното – продължителен сън без той да е пълноценен.
Състоянието не е за пренебрегване. Тъй като рискът да продължи дълго във времето е реален, желателно е при депресия да се потърси добър психолог.

6.Хипотироидизъм

Щитовидната жлеза контролира обмяната на веществата в организма и скоростта, с която се освобождава енергия от погълнатите калории. При проблем с щитовидната жлеза метаболизмът се забавя и обикновено се наддава на тегло без обяснима за нас причина.

Изследването на щитовидните хормони ще покаже дали жлезата функционира нормално. При дефицит на щитовидни хормони приемът на таблетки разрешава проблема с липсата на енергия.

7.Свръх прием на кофеин

Кофеинът подобрява състоянието на бодърстване и способността ни да се концентрираме, но само при условие, че се взима в определени дози. Натоварването на организма с кофеин води до ускоряване на сърдечния ритъм, повишаване на кръвното налягане и свръх възбудено нервно състояние. Според данните от научни изследвания, кофеинът е и причина за усещането за умора при някои хора.

Следете за количеството продукти, напитки и медикаменти, съдържащи кофеин и ако се налага ги ограничете, с което може да прекратите състоянието на "безпричинна" умора.

Следва продължение.

КоментариКоментари