Не случайно по закон работният ден е с продължителност 8 часа. Друг е въпросът, че в момента у нас работодателите експлоатират част от служителите си и за тях престоят в офиса, склада, магазина или ресторанта е доста по-дълъг. Прясно изследване доказва, че работен ден по-дълъг от стандартните осем часа, увеличава риска за инфаркт с близо 80 %, пише в. „Daily Mail".
Екипът на д-р Мариана Виртанен от Финландския институт за трудова медицина е направил проучване, базирано на 12 големи изследвания, датиращи от 1958 година насам и включващи 22 000 пълнолетни граждани. Според дамата рискът от заболяване на сърцето при допълнителни часове труд варира между 40-80 %.
Причина за това е най-вече стресът, който при повече работа е по-продължителен. Хранителните навици на работното място също допринасят за проблемно сърце, както и застояването на едно място.
Работниците на средна възраст, които се трудят 55 часа седмично и повече, са с намалени мозъчни функции в сравнение с тези, чиято работна седмица се ограничава до 40 часа.
Според официални статистики Великобритания е сред страните с най-дълга работна седмица – 42,7 часа. Това е така, защото британците работят извънредно в стремежа си да запазят работата си в тези трудни времена.
Вие оставате ли в извънработно време без да ви се заплаща допълнително?