Редовната консумация на алкохол може да повиши с близо 50 % риска от образуване на меланома – най-смъртоносния рак на кожата, който засяга много млади хора, се казва в ново изследване.
Тези, които пият всеки ден по едно питие, са изложени на 10 % по-висок риск за развитие на меланома от хората, които по-рядко си сипват спиртни напитки.
В днешно време голяма част от пълнолетните консумират по две питиета на ден, което пък увеличава вероятността да заболеят от въпросната болест с 18 %.
„Тежките“ пиячи са най-застрашени от меланомата – с цели 55 % повече от нестрастните консуматори на алкохол, пише Daily Mail, позовавайки се на мнението на международни изследователи.
За едно питие се счита течност, която съдържа 12,5 мл алкохол или чаша вино и половин чаша по-алкохолна бира.
Една от вероятните причини при пиячите да има по-висок риск от заболяване на рак на кожата е, че алкохолът ги прави по-безхаберни откъм протекция на кожата им. Но учените казват, че алкохолът причинява и биологични промени в кожата, като я прави по-чувствителна към слънчевите лъчи (и по-специално към ултравиолетовите).
Изследователите вярват, че етанолът, който в организма се превръща в ацеталдехид играе роля в тези промени. Смята се, че ацеталдехидъд може да действа като „фотосенсибилизатор“ – прави кожата по-чувствителна към светлината – като генерира молекули, наречени „реактивни кислородни видове“, които увреждат клетките (получава се реакция, известна като „оксидативен стрес“) по начин, който може да причини рак на кожата.
Д-р Ева Негри, един от авторите на изследването, казва: „Ние знаем, че UV радиацията и употребата на алкохол може да променят имунната реакция на тялото. Това в последствие може да доведе до клетъчно увреждане и до рак на кожата. Изследването ни има за цел да определи степента, в която рискът от меланома се увеличава при употребата на спиртни напитки, за да може хората да станат по-внимателни и да се защитават по-добре от слънцето“.
Изследването е публикувано в Британския журнал по дерматология и се позовава на 16 други проучвания, изследвали повече от 6200 пациенти, болни от рак на кожата.