Когато става въпрос за храна и напитки, човек е изправен пред множество изкушения. Макар официално да се твърди, че хората могат да се пристрастят само към алкохола, цигарите и наркотиците, според здравните експерти се наблюдава нова тенденция към зависимост. Това е пристрастяването към кофеина.
Много хора смятат, че няма нищо по-подходящо от чаша кафе, чай или кока-кола, с което да прогонят следобедната умора. Според американския професор по психология Лаура Джулиано много хора са толкова зависими от кофеина, че страдат от симптомите на абстиненция и не са в състояние да намалят потреблението му. Тази тревожна тенденция се наблюдава и при хора в „специално състояние“ като бременност, хора със сърдечносъдови заболявания или с нарушения на кръвосъсирването.
Зависимостта към кофеина се нарича „Разстройство на кофеиновата употреба“. Въпреки че приемът на кофеин е най-разпространеният в света, здравните експерти са се забавили с характеризирането на проблема. При някои случаи на кофеиново пристрастяване дори трябва да се потърси специално лечение, пише в изследването.
„Отрицателните ефекти на кофеина често не са признати като такива, тъй като това е социално приемливо и широко консумирано вещество, добре интегрирано в нашите обичаи и практики“, твърди професор Джулиано. Всъщност много хора могат да консумират кофеин без каквато и да е вреда за здравето. Други обаче се сблъскват с негативните ефекти на кофеиновия прием като физическа зависимост.
Според изследването 50 на сто от редовните потребители на кофеин са имали трудност при намаляването или отказването на напитките с тази съставка. Въз основа на настоящите данни професор Джулиано настоява, че употребата на кофеин трябва да бъде ограничена до не повече от 400 милиграма на ден – еквивалент на около две до три чаши кафе, пише вестник Daily Mail.