Стресът изглежда е заразен, така че ако сте забелязали някой свой близък да нервничи постоянно, бягайте далеч от него. Според ново изследване стресът може да се предава от човек на човек, подобно на вирусно заболяване.
Той се „прихващал“ чрез неща като тона на гласа, изражението на лицето, позата и дори миризмата на човек, пише вестник Daily Mail. Екип от психолози от Университета в Сейнт Луис твърдят, че стресът може да бъде „уловен“ дори от непознати. Тяхното новаторско проучване показва, че в някои ситуации, стресът е много заразен, но пък при някои хора може да стане причина за героично поведение.
Екипът е анкетирал група от участници, които е трябвало да говорят пред публика, докато останалите ги наблюдават. Изследователите измерили нивата на кортизола (хормона на стреса) на ораторите, както и на наблюдателите.
Те открили, че стресът у свидетелите е пропорционален на този у хората, които трябвало да се изявяват пред публика. Зрителите станали податливи на нервното напрежение на ораторите, „инфектирайки“ се от техния тон на гласа, от изражението на лицата им и дори от позите на тялото им. Авторът на изследването, който е доцент по психология, д-р Тони Бюканън казва: „Достатъчно е само да седнеш и да наблюдаваш човек, който е под стрес, за да се стресираш и самият ти, което донякъде изненадващо за нас.“
Това означава, че ако половинката ви напоследък е под стрес, това нервно напрежение може лесно да се прехвърли и на вас.