Това показват проучванията на австралийски екип учени, заели се със задачата да покажат всички вреди, които никотинът причинява на организма.
„Макулната дегенерация (загуба на зрение в средата на зрителното поле) е една от най-честите причини за слепота при възрастни хора в Западния свят. Хора, които страдат от това заболяване, губят способността си да виждат в средата на зрителното поле. Периферното зрение остава, но четенето и гледането на телевизия стават невъзможни“, обяснява д-р Дженифър Тан, ръководител на изследването.
„Никотинът, в комбинация с другите вредни навици – нездравословно хранене, заседнал начин на живот и т.н., се превръщат в истински разрушител на здравето в по-напреднала възраст“, продължава д-р Тан.
В изследването са участвали над две хиляди австралийци на възраст над 49 години. Те са попълнили анкетни карти за навиците си на хранене и живот и са преминали през задълбочени медицински изследвания.
Настоящите пушачи, взели участие в проучването, са четири пъти по-предразположени към развитие на очни заболявания.
Рискът при бившите пушачи е два пъти по-голям, отколкото при хората, които не са пушили изобщо.
„Макар и само на петдесет години, при някои от изследваните хора вече се виждаха първите признаци на макулна дегенерация“, обясняват учените.
„Неправилният начин на живот повишава риска не само от сърдечно-съдови заболявания, както е ясно от досегашните изследвания, а и от още редица болести като макулната дегенерация“, завършва д-р Тан.