IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Упражнения за ум

30 април 2008 07 52

Решаването на всякакви логически задачи повишават коефициента на интелигентност, доказано е вече

Упражнения за ум

Упражнения за оформяне на тялото имаме колкото си искате. И още ще има, защото трябва да се разнообразяват, както знаете.

Само че освен красиви, трябва и да сме прекрасно умни. А за това могат да помогнат логическите задачи, кръстословиците, прословутото судоку и всички игри, които са свързани с размърдване на мозъка.

Това, че такива задачи развиват интелекта и помагат на мозъка ни да е в час, беше доказано за първи път наскоро от американски екип учени.

Досега само се подозираше значението на решаването на такива задачи, но от днес насетне вече може да сте спокойни, че решаването на ребуси не е загуба на време, а целенасочена тренировка на мозъчните ви клетки.

„Упражненията за ума действат по същия начин като тренировките. Няма как да станете много добър футболист, ако само правите леки джогинг-обиколки на квартала, нали?

Същото е и с мозъка. Трябва да му поставяте все по-трудни и трудни изпитания, за да го накарате да работи на все по-високи обороти“, обяснява ръководителят на изследването д-р Мартин Бушкюл.

Специалистите са провели изследване, в което са взели участие 35 доброволци.

Всеки от участниците трябвало да решава поредица логически задачи – да открие кои геометрични фигури си приличат, да познае липсващата фигура, следвайки логиката на картинките и т.н.

Изследването е продължило една седмица и с всеки изминал ден участниците ставали все по-добри и по-добри.

„Всъщност няма голямо значение какво точно задачи решавате. Само трябва да ги чувствате като интелектуално предизвикателство. Решаването на задачи по математика впрочем развиват същите умения“, обясняват специалистите.

Компютърните игри, когато не са свързани само с убиване на зомбита, а и с развиване на стратегическо мислене, също са полезни, добавят учените.

КоментариКоментари